453/2009 Sb.

nařízení, kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za nakažlivé nemoci

§  ×
AA  
Sdílení poznámky:
Obsah Typ obsahu
Předpisy (2)
Vztah
... další položky
... další položky
Články a jiné dokumenty (5)
... další položky
Usnesení vlády ČR (1)
... další položky
Monografie (5)
... další položky
453/2009 Sb.
NAŘÍZENÍ VLÁDY
ze dne 7. prosince 2009,
kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za nakažlivé lidské nemoci, nakažlivé nemoci zvířat, nakažlivé nemoci rostlin a škůdce užitkových rostlin
Změna: 75/2020 Sb.
Vláda nařizuje podle § 154 a 308 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník:
§ 1
(1) Za nakažlivé lidské nemoci ve smyslu § 152 153 trestního zákoníku se považují nemoci uvedené příloze č. 1 k tomuto nařízení.
(2) Za nakažlivé nemoci zvířat v zájmových chovech, hospodářských zvířat nebo volně žijících zvířat ve smyslu § 306 trestního zákoníku se považují nemoci uvedené v příloze č. 2 k tomuto nařízení.
(3) Za nakažlivé nemoci nebo škůdce užitkových rostlin ve smyslu § 307 trestního zákoníku se považují nemoci a škůdci uvedení v příloze č. 3 k tomuto nařízení.
§ 2
Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2010.
Předseda vlády:
Ing. Fischer, CSc. v. r.
Ministryně spravedlnosti:
JUDr. Kovářová v. r.
Příloha 1
Nakažlivé lidské nemoci pro účely trestního zákoníku
AIDS (syndrom získané imunodeficience) včetně nosičství viru HIV
amébová úplavice
dávivý kašel
cholera
hemorhagické horečky (např. Ebola, Marburg)
mor
ornitóza a psitakóza
otravy a nákazy infekčního původu šířené potravinami a vodou
pohlavní nemoci
salmonelózy
SARS (Severe acute respiratory syndrome - těžký akutní respirační syndrom)
trachom
trichinóza
tuberkulóza
tyf břišní a paratyf B včetně nosičství
tyf skvrnitý
úplavice bacilární
virové hepatitidy včetně nosičství viru hepatitidy B
záškrt
COVID-19
Příloha 2
Nakažlivé nemoci zvířat v zájmových chovech, hospodářských zvířat nebo volně žijících zvířat pro účely trestního zákoníku
Nákazy společné více druhům zvířat:
1. Aujeszkyho choroba
2. brucelóza (B. abortus, B. melitensis, B. suis)
3. leptospiróza
4. listerióza
5. mor skotu
6. salmonelóza (invazivní sérovary - jejich původci)
7. slintavka a kulhavka
8. sněť slezinná
9. transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE)
10. trichinelóza
11. tuberkulóza (M. bovis, M. suis, M. avium, M. tuberculosis)
12. tularémie
13. verotoxigenní E. coli
14. vezikulární stomatitida
15. vzteklina
Nákazy skotu
16. enzootická leukóza skotu
17. hemoragická septikémie (pasteurelóza)
18. plicní nákaza skotu
Nákazy ovcí a koz:
19. mor malých přežvýkavců
20. nakažlivá agalakcie
21. nakažlivá pleuropneumonie koz
22. neštovice ovcí a neštovice koz
Nákazy koní:
23. hřebčí nákaza
24. infekční anémie koní (nakažlivá chudokrevnost koní)
25. influenza koní (chřipka koní)
26. mor koní
27. vozhřivka
Nákazy prasat:
28. africký mor prasat
29. klasický mor prasat
30. vezikulární choroba prasat
31. nakažlivá obrna prasat (Těšínská choroba prasat)
Nákazy drůbeže:
32. aviární influenza (vysoce patogenní a nízko patogenní)
33. chlamydiózy drůbeže
34. newcastleská choroba
Nákazy ryb:
35. herpesviróza Koi (herpesviróza kapra Koi)
36. infekční anémie lososů (nakažlivá chudokrevnost lososů)
37. infekční nekróza krvetvorné tkáně
38. infekční nekróza pankreatu
39. virová hemoragická septikémie
Příloha 3
Nakažlivé nemoci a škůdci užitkových rostlin
a)
Hmyz, roztoči a háďátka ve všech stádiích vývoje
Acleris spp. (neevropské druhy)
Aculops fuchsiae Keifer
Agrilus planipennis Fairmaire
Aleurocanthus spp.
Amauromyza maculosa (Malloch)
Anomala orientalis Waterhouse
Anoplophora chinensis (Forster)
Anoplophora glabripennis (Motschulsky)
Anoplophora malasiaca (Thomson)
Arrhenodes minutus Drury
Anthonomus bisignifer Schenkling
Anthonomus signatus Say
Aonidiella citrina (Coquillett)
Aphelenchoides besseyi Christie
Aschistonyx eppoi Inouye
Bemisia tabaci (Gennadius) /neevropské populace/, jako přenašeč virů
Bursaphelenchus xylophilus (Steiner Picea Bührer) Nickle et al.
Carposina niponensis (Walsingham)
Cicadellidae (neevropské druhy), přenášející Pierce's disease (působenou bakterií Xylella fastidiosa Wells et al.)
Circulifer haematoceps (Pulsant et Ray) /syn. = Neoaliturus haematoceps (Mulsant et Rey)/
Circulifer tenellus (Baker)
Choristoneura spp. (neevropské druhy)
Conotrachelus nenuphar (Herbst)
Daktulosphaira vitifoliae (Fitch) /syn. = Viteus vitifoliae (Fitch)/
Dendrolimus sibiricus Tschetverikov
Diabrotica barberi Smith et Lawrence
Diabrotica undecimpunctata howardi Barber
Diabrotica undecimpunctata undecimpunctata Mannerheim
Diabrotica virgifera virgifera Le Conte
Diabrotica virgifera zeae Krysan et Smith
Diaphorina citri Kuwayana
Ditylenchus destructor Thorne
Ditylenchus dipsaci (Kühn) Filipjev
Enarmonia packardi (Zeller) /syn. = Cydia packardi (Zeller) /
Enarmonia prunivora Walsh /syn. = Cydia prunivora (Walsh)/
Eotetranychus lewisi (McGregor)
Eutetranychus orientalis (Klein)
Globodera pallida (Stone) Behrens
Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens
Grapholita inopinata Heinrich /syn. = Cydia inopinata (Heinrich)/
Helicoverpa armigera (Hübner)
Heliothis zea (Boddie) /syn. = Helicoverpa zea (Boddie)/
Hirschmanniella spp., kromě Hirschmanniella gracilis (de Man) Luc et Goodey
Hishimonus phycitis (Distant)
Leucaspis japonica (Cockerell) /syn. = Lopholeucaspis japonica Cockerell/
Liriomyza huidobrensis (Blanchard)
Liriomyza sativae Blanchard
Liriomyza trifolii (Burgess)
Listronotus bonariensis (Kuschel)
Longidorus diadecturus Eveleigh et Allen
Margarodes spp. (neevropské druhy)
Meloidogyne chitwoodi Golden et al. (veškeré populace)
Meloidogyne fallax Karssen
Monochamus spp. (neevropské druhy)
Myndus crudus Van Duzee
Nacobbus aberrans (Thorne) Thorne et Allen
Naupactus leucoloma Bohemian
Numonia pyrivorella (Matsumura)
Oligonychus perditus Pritchard et Baker
Opogona sacchari (Bojer)
Parasaissetia nigra (Nietner)
Paysandisia archon (Burmeister)
Pissodes spp. (neevropské druhy)
Popillia japonica Newman
Premnotrypes spp. (neevropské druhy)
Pseudopityophthorus minutissimus (Zimmermann)
Pseudopityophthorus pruinosus (Eichhoff)
Radopholus citrophilus Huettel, Dickson et Kaplan
Radopholus similis (Cobb) Thorne
Rhizoecus hibisci Kawai et Takagi
Rhynchophorus palmarum (L.)
Scaphoideus luteolus Van Duzee
Scirtothrips aurantii Faure
Scirtothrips dorsalis Hood
Scirtothrips citri (Moulton)
Scolytidae (neevropské druhy)
Scrobipalpopsis solanivora Povolny
Spodoptera eridania (Cramer)
Spodoptera frugiperda (Smith)
Spodoptera littoralis (Boisduval)
Spodoptera litura (Fabricius)
Tachypterellus quadrigibbus Say (syn. = Anthonomus quadrigibbus Say)
Thrips palmi Karny
Tephritidae (neevropské druhy)
Toxoptera citricida (Kirkaldy)
Trioza erythreae (Del Guercio)
Unaspis citri (Comstock)
Xiphinema americanum Cobb sensu lato (neevropské populace)
Xiphinema californicum Lamberti et Bleve - Zacheo
b)
Bakterie
Citrus greening bacterium
Citrus variegated chlorosis (syn. = Xylella fastidiosa Wells et al. )
Clavibacter michiganensis ssp. insidiosus (McCulloch) Davis et al.
Clavibacter michiganensis ssp. michiganensis (Smith) Davis et al.
Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (Spieckermann et Kotthoff) Davis et al.
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al.
Erwinia chrysanthemi pv. dianthicola (Hellmers) Dickey
Erwinia stewartii (Smith) Dye /syn. Pantoea stewartii pv. stewartii = (Smith) Mergaert et al./
Pseudomonas caryophylli (Burkholder) Starr et Burkholder /syn. = Burkholderia caryophylli (Burkholder) Yabuuchi et al. /
Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith /syn. = Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. /
Pseudomonas syringae pv. persicae (Prunier et al.) Young et al.
Xanthomonas campestris (všechny kmeny patogenní pro Citrus)
Xanthomonas campestris pv. oryzae Ishiyama) Dye a pv. oryzicola (Fang et al.) Dye /syn. = Xanthomonas oryzae pv. oryzae (Ishiyama) Swings et al. a pv. oryzicola (Fang et al. ) Swings et al. /
Xanthomonas campestris pv. phaseoli (Smith) Dye /syn. = Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli (Smith) Vauterin et al. /
Xanthomonas campestris pv. pruni (Smith) Dye /syn. = Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al. /
Xanthomonas campestris pv. vesicatoria (Doidge) Dye /syn. = Xanthomonas vesicatoria (ex Doidge) Vauterin et al. /
Xanthomonas fragariae Kennedy et King
Xylella fastidiosa (Well et Raju)
Xylophilus ampelinus (Panagopoulos) Willems et al.
c)
Houby
Alternaria alternata (neevropské patogenní kultury)
Anisogramma anomala (Peck)
Apiosporina morbosa (Schweinitz) von Arx
Atropellis spp.
Ceratocystis fagacearum (Bretz) Hunt
Ceratocystis fimbriata f. sp. platani Walter
Ceratocystis virescens (Davidson) Moreau syn. = Ceratocystis coerulescens (Münch) Bakshi
Cercoseptoria pini-densiflorae (Hori Pinus et Nambu) Deighton syn. = L. Mycosphaerella gibsonii H. C. Evans/
Cercospora angolensis Carvalho et Mendes syn. = Phaeoramularia angolensis (T. Carvalho et O. Mendes) P. M. Kirk
Chrysomyxa arctostaphyli Dietel
Ciborinia camelliae Kohn
Cronartium spp. (neevropské druhy)
Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr
Diaporthe vaccinii Shear
Didymella ligulicola (Baker, Dimock et Davis) von Arx
Elsinoë spp.
Endocronartium spp. (neevropské druhy)
Fusarium oxysporum f. sp. albedinis (Killian et Maire) Malenčin
Guignardia citricarpa Kiely Raf. (všechny kmeny patogenní pro Citrus)
Guignardia laricina (Sawada) Yamamoto et Ito syn. = Botryosphaeria laricina (K. Sawada) Y. Zhong
Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto syn. = Botryosphaeria L. berengeriana f. sp. piricola (Nose) Koganezawa et Sakuma
Gymnosporangium spp. (neevropské druhy)
Inonotus weirii (Murrill) Kotlaba et Pouzar /syn. = Phellinus weirii (Murrill) R. L. Gilbertson/
Melampsora farlowii (Arthur) Davis
Melampsora medusae Thümen
Monilinia fructicola (Winter) Honey
Mycosphaerella laricis-leptolepidis Ito et al.
Mycosphaerella populorum G. E. Thompson
Phialophora cinerescens (Wollenweber) van Beyma
Phoma andina Turkensteen
Phoma tracheiphila (Petri) Kanchaveli et Gikashvili /syn. = Deuterophoma tracheiphila Petri/
Phyllosticta solitaria Ellis et Everhart
Phytophthora fragariae Hickman var. fragariae Wilcox et Duncan
Plasmopara halstedii (Farlow) Berlese et de Toni
Puccinia horiana Hennings
Septoria lycopersici var. malagutii Ciccarone et Boerema
Scirrhia acicola (Dearness) Siggers syn. = Mycosphaerella dearnessii Barr
Scirrhia pini Funk et Parker /syn. = Mycosphaerella pini E. Rostrup/
Stegophora ulmea (Schweinitz : Fries) Sydow et Sydow
Synchytrium endobioticum (Schilbersky) Percival
Thecaphora solani Barrus
Tilletia indica Mitra
Trechispora brinkmannii (Bresadola) Rogers /syn. = Phymatotrichopsis omnivora (Duggar) Hennebert/
Venturia nashicola Tanaka et Yamamoto
Verticillium albo-atrum Reinke et Berthold
Verticillium dahliae Klebahn
d)
Viry a virům podobné organismy
Apple proliferation mycoplasm /phytoplasma/
Apricot chlorotic leafroll mycoplasm /syn. = European stonefruit yellows phytoplasma/
Arabis mosaic virus /nepovirus/
Beet curly top virus /hybrigeminivirus/
Beet leaf curi virus /rhabdovirus/
Black raspberry latent virus /ilarvirus/
Blight and Blight - like /syn. = Citrus blight disease/
Cadang - Cadang viroid /syn. = Coconut cadang-cadang viroid/
Cherry leaf roli virus /nepovirus/
Chrysanthemum stem necrosis virus
Chrysanthemum stunt viroid
Citrus mosaic virus /badnavirus/
Citrus tristeza virus /closterovirus/ (neevropské izoláty)
Citrus tristeza virus /closterovirus/ (evropské izoláty)
Citrus vein enation woody gall /syn. = Citrus vein enation virus/
Elm phloem necrosis mycoplasm /syn. = Elm yellows phytoplasma/
Grapevine flavescence dorée MLO /phytoplasma/
Leprosis (syn. = Citrus leprosis rhabdovirus)
Little cherry pathogen /syn. = Cherry little cherry virus/ (neevropské izoláty)
Naturally spreading psorosis /syn. = Citrus ringspot virus/
Palm lethal yellowing mycoplasm /phytoplasma/
Pear decline mycoplasm /phytoplasma/
Plum pox virus /potyvirus/
Potato stolbur mycoplasm /phytoplasma/
Prunus necrotic ringspot virus /ilarvirus/
Raspberry ringspot virus /nepovirus/
Satsuma dwarf virus /nepovirus/
Spiroplasma citri Saglio et al.
Strawberry crinkle virus /cytorhabdovirus/
Strawberry latent ringspot virus /nepovirus/
Strawberry mild yellow edge virus
Tatter leaf virus /syn. = Citrus tatter leaf capillovirus/
Tobacco ringspot virus /nepovirus/
Tomato black ring virus /nepovirus/
Tomato ringspot virus /nepovirus/
Tomato spotted wilt virus
Tomato yellow leaf curi virus /bigeminivirus/
Viry a virům podobné organismy na Cydonia Mill., Fragaria L., Malus Mill., Prunus L., Pyrus L., Ribes L., Rubus L. a Vitis L
Viry a virům podobné organismy brambor
Viry přenášené molicí Bemisia tabaci /Gennadius/
Witches' broom (MLO) /syn. = Lime witches` broom phytoplasma/
e)
Parazitické rostliny
Arceuthobium spp. (neevropské druhy)
Zpět na text

Související dokumenty


Vlevo vyberte vztahy, o které máte zájem.