Obsah Dostupné filtry
Předpisy (193)
Vztah
... další položky
... další položky
... další položky
... další položky
Judikatura (9)
... další položky
Vybraná judikatura (2)
... další položky
Články a jiné dokumenty (11)
... další položky
Předpisy EU a SDEU (2)
... další položky
Usnesení vlády ČR (1)
... další položky
Předpisy měst a obcí ČR (2)
... další položky
Monografie (9)
... další položky
Meritum (4)
... další položky

395/1992 Sb. prováděcí vyhláška zákona o ochraně přírody a krajiny
Informace Znění: poslední stav textu

Hledat v textu dokumentu:
  • Související
    dokumenty
    Znění
  • Tisk
    Uložit
    Odeslat
  • Velikost písma textu
Viditelnost komentáře:
 
 

 
395/1992 Sb.
VYHLÁŠKA
ministerstva životního prostředí České republiky
ze dne 11. června 1992,
kterou se provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny
Změna: 105/1997 Sb.
Změna: 200/1999 Sb.
Změna: 85/2000 Sb.
Změna: 190/2000 Sb.
Změna: 116/2004 Sb.
Změna: 381/2004 Sb.
Změna: 452/2005 Sb.
Změna: 175/2006 Sb.
Změna: 425/2006 Sb.
Změna: 96/2007 Sb.
Změna: 141/2007 Sb.
Změna: 267/2007 Sb.
Změna: 60/2008 Sb.
Změna: 75/2008 Sb.
Změna: 30/2009 Sb.
Změna: 262/2009 Sb.
Změna: 189/2010 Sb.
Změna: 17/2011 Sb.
Změna: 393/2012 Sb.
Změna: 189/2013 Sb.
Změna: 142/2018 Sb.
Ministerstvo životního prostředí České republiky stanoví podle § 4 odst. 1 a 2, § 8 odst. 3 a 5, § 24 odst. 2, § 38 odst. 3, § 40 odst. 1, § 42 odst. 2 a 5, § 47 odst. 3, § 48 odst. 3, § 49 odst. 5, § 50 odst. 5, § 60 odst. 4, § 67 odst. 1, § 69 odst. 3, § 81 odst. 5, § 82 odst. 2, § 90 odst. 5, 6 a 7 zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění zákonného opatření předsednictva České národní rady č. 347/1992 Sb. (dále jen "zákon"):
Vymezení a hodnocení územního systému ekologické stability krajiny
§ 1
Pro účely této vyhlášky se vymezují následující pojmy územního systému ekologické stability krajiny (dále jen "systém ekologické stability")
a) biocentrum je biotop [§ 3 písm. i) zákona] nebo soubor biotop; v krajině [§ 3 písm. k) zákona], který svým stavem a velikostí umožňuje trvalou existenci přirozeného či pozměněného, avšak přírodě blízkého ekosystému [§ 3 písm. j) zákona],
b) biokoridor je území, které neumožňuje rozhodující části organismů trvalou dlouhodobou existenci, avšak umožňuje jejich migraci mezi biocentry a tím vytváří z oddělených biocenter síť.
§ 2
(1) Vymezení místního, regionálního i nadregionálního systému ekologické stability stanoví orgány ochrany přírody v plánu systému ekologické stability.
(2) Plán systému ekologické stability obsahuje
a) mapový zákres existujících a navržených biocenter a biokoridorů s vyznačením zvláště chráněných částí přírody, a to v měřítku 1:50 000 a větším pro nadregionální a regionální systém ekologické stability a v měřítku 1:10 000 a větším pro místní systém ekologické stability,
b) tabulkovou a popisnou část charakterizující funkční a prostorové ukazatele, zejména rozmanitost ekosystémů, charakteristiky zvláště chráněných částí přírody, prostorové vazby, nezbytné prostorové údaje (minimální plochy biocenter, maximální délky biokoridorů a jejich minimální nutné šířky) a jejich současný stav,
c) bližší odůvodnění včetně návrhů rámcových opatření k jeho zachování a zlepšení.
(3) Plán systému ekologické stability je podkladem pro projekty systému ekologické stability podle § 4, provádění pozemkových úprav,1) pro zpracování územně plánovací dokumentace, pro lesní hospodářské plány2) a pro vodohospodářské a jiné dokumenty ochrany a obnovy krajiny. Zpracování plánu systému ekologické stability provádějí odborně způsobilé osoby.3)
§ 3
(1) Orgán ochrany přírody průběžně provádí hodnocení systému ekologické stability (dále jen "hodnocení") z hlediska jeho stabilizační funkce.
(2) Hodnocení obsahuje zejména upřesnění hranic, úroveň biologické diverzity, hodnocení druhové skladby porostů a schopnosti ekosystému odolávat znečištění, erozi či jiné fyzikální nebo chemické zátěži prostředí. Jeho výsledkem je určení, zda systém ekologické stability je vyhovující, tj. přesně vymezený a schopný bez dalších opatření plnit stabilizující funkce v krajině, nebo nevyhovující, tj. vyžadující vymezení či doplnění biocenter a biokoridorů.
§ 4
(1) Projekty k vytváření systému ekologické stability (dále jen "projekty") jsou souborem přírodovědné, technické, ekonomické, organizační a majetkoprávní dokumentace; jsou nezbytným podkladem zejména k provádění pozemkových úprav.
(2) Podkladem pro zpracování projektu je schválená územně plánovací dokumentace4) nebo plán systému ekologické stability.
(3) Projekty podle odstavce 1 zajišťují právnické a fyzické osoby uvedené v § 4 odst. 1 zákona. Jejich zpracování provádějí odborně způsobilé osoby.3)
§ 5
(1) Plán systému ekologické stability a projekt systému ekologické stability schvalují příslušné orgány územního plánování v územně plánovací dokumentaci nebo v územním rozhodnutí.
(2) Před schválením předkládá příslušný orgán ochrany přírody návrh plánu systému ekologické stability nebo zpracovaný projekt systému ekologické stability k posouzení a projednání dotčeným orgánům státní správy a účastníkům řízení.
(3) Pro objektivní posouzení návrhu plánu systému ekologické stability nebo zpracovaného projektu systému ekologické stability si před jeho schválením mohou orgány ochrany přírody zajistit posouzení u odborně způsobilých právnických či fyzických osob.3)
§ 6
(1) Opatřením k vytváření systému ekologické stability se rozumí návrh a realizace dílčích či jednoduchých doplnění systému ekologické stability, zejména místního, které vzhledem k nenáročným technickým, ekonomický, organizačním a majetkoprávním podmínkám nevyžaduje předchozí zpracování plánu či projektu podle § 4 a 5 (např. doplňková výsadba stávajícího biocentra či biokoridoru, založení nevelkého remízu, výsadba či dosadba liniové zeleně).
(2) Opatření podle odstavce 1 zabezpečují právnické a fyzické osoby uvedené v § 4 odst. 1 zákona.
§ 7
Ochrana významných krajinných prvků
(1) Registrace (§ 6 zákona) se provádí zápisem do seznamu významných krajinných prvků. Zápis obsahuje soupis katastrálních území a výčet dotčených parcel s uvedením jejich vlastníků i nájemců, stručnou charakteristiku, doklad o oznámení (§ 6 odst. 1 a 2 zákona), případně o výsledku projednání (§ 6 odst. 3 zákona) či o zrušení registrace (§ 6 odst. 4 zákona) a zákres v mapách přiměřeného měřítka (1:5 000 a většího).
(2) Zrušení registrace významného krajinného prvku sdělí orgán ochrany přírody vlastníkovi, případně i nájemci dotčeného pozemku, územně příslušnému stavebnímu úřadu a obci.
§ 8
zrušen
§ 9
Maximální výše a způsob vyměření poplatku za jízdu motorovými vozidly v národních parcích
(1) Za jízdu motorovými vozidly na území národního parku může orgán ochrany přírody stanovit poplatek v maximální výši 20 Kčs za jeden den, a jde-li o autobus, v maximální výši 50 Kčs za jeden den. Den, v němž byl zaplacen poplatek za vjezd na území národního parku (§ 24 odst. 1 zákona), již nepodléhá poplatku za jízdu na území národního parku.
(2) Poplatek za jízdu motorovými vozidly na území národního parku lze též vybírat ročním paušálem ve výši maximálně 1000 Kčs za jedno motorové vozidlo, a jde-li o autobus, v maximální výši 3000 Kčs.
(3) Forma poplatku podle odstavců 1 a 2 je na vůli plátce.
(4) Je-li v motorovém vozidle přepravován držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P6) a je-li toto vozidlo řádně označeno příslušným symbolem,7) poplatky stanovené v odstavcích + a 2 se nevyžadují. Od poplatků jsou osvobozeny též autobusové zájezdy organizované pro zdravotně postižené občany za podmínky, že je v autobuse přepravována alespoň polovina takovýchto občanů.
§ 10
zrušen
§ 11
zrušen
§ 12
zrušen
§ 13
zrušen
§ 14
Seznam a stupeň ohrožení zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů
(1) Seznam druhů rostlin, které jsou zvláště chráněny, a stupeň jejich ohrožení je uveden v příloze č. II této vyhlášky.
(2) Seznam druhů živočichů, které jsou zvláště chráněny a stupeň jejich ohrožení je uveden v příloze č. III této vyhlášky.
§ 15
Ochrana zvláště chráněných druhů rostlin
(1) Základem ochrany zvláště chráněných rostlin je komplexní ochrana jejich stanovišť a bezprostředního okolí, Bezprostředním okolím rostliny se rozumí takový prostor, který vytváří základní podmínky pro její existenci a do něhož nelze zasahovat aniž by rostlina na tento zásah nereagovala.
(2) Za zásahy, při nichž může dojít ke změně hydrologických půdních poměrů, se považuje zejména odvodňování, zavlažování, zásahy do vodotečí, manipulace s výškou hladiny vodních ploch.
(3) Za zásahy do půdního povrchu se považuje veškeré narušování drnu i hrabání steliva v lese.
(4) Za zásahy měnící chemismus prostředí se považuje hnojení organickými i průmyslovými hnojivy a používání jakýchkoli chemických přípravků, pokud nejde o zásah, který zajistí podmínky existence zvláště chráněných druhů rostlin.
(5) Zvláště chráněné druhy rostlin uvedené v příloze č. II této vyhlášky, které jsou označovány jako škůdci,9) se nesmějí hubit.
(6) V případě neodvratného zásahu do prostředí či bezprostředního okolí zvláště chráněných druhů rostlin je možno provést přenesení (§ 52 zákona) celých rostlin či jejich částí v kterémkoliv jejich vývojovém stádiu na náhradní stanoviště. K přenesení je nezbytná výjimka z ochrany zvláště chráněného druhu podle § 56 zákona. Toto přenesení musí být písemně dokumentováno.
§ 16
Ochrana zvláště chráněných druhů živočichů
(1) Základem ochrany živočichů je komplexní ochrana jejich stanovišť.
(2) Záchranným chovem se rozumí držení většího počtu jedinců zvláště chráněných živočichů za účelem jejich rozmnožování. Záchranný chov lze povolit jen v souladu se záchranným programem (§ 52 zákona) vypracovaným pro příslušný druh. U druhů, které jsou současně zvěří,10) projedná povolení záchranného chovu orgán ochrany přírody s orgánem státní správy myslivosti. Součástí povolení k záchrannému chovu je stanovení bližších podmínek záchranného chovu, zejména vedení přiměřené evidence a jiných údajů o průběhu chovu.
(3) Chov živočichů v zoologických zahradách je chovem zvláštního určení. Hlavním posláním zoologických zahrad je zajišťování chovů ohrožených druhů živočichů chráněných mezinárodními úmluvami, záchranných chovů zvláště chráněných druhů živočichů, zejména kriticky ohrožených, a dále plnění významných vědecko-výzkumných, výchovných a estetických funkcí. Pro zajišťování záchranných chovů se zoologickým zahradám vydává povolení podle odstavce 2.
(4) Pro zvláště chráněné živočichy neschopné v důsledku zranění nebo jiných okolností samostatné existence v přírodě, lze zřizovat stanice, ve kterých se jim poskytne potřebná péče.
(5) Preparovat zvláště chráněné druhy živočichů (§ 50 odst. 5 zákona) lze pouze na základě výjimky udělené orgánem ochrany přírody podle § 56 zákona. Orgán, který výjimku uděluje, v ní stanoví podmínky a dále rozsah nezbytných údajů včetně údajů o způsobu nabytí a dalšího využití zhotoveného preparátu chráněného živočicha apod. Tyto údaje se vedou formou knihy záznamů evidované a kontrolované orgánem ochrany přírody, který výjimku vydal.
(6) Fotografovat zvláště chráněné druhy živočichů, ruší-li se tím v přirozeném vývoji (§ 50 odst. 2 zákona), lze jen na základě výjimky (§ 56 zákona).
§ 17
Postup při převodu práva hospodaření
(1) Žádost příslušného orgánu ochrany přírody o převod práva hospodaření k nemovitosti ve státním vlastnictví podle § 60 odst. 3 zákona musí obsahovat její přesnou identifikaci, termín převodu a jeho zdůvodnění; je-li převod úplatný, musí obsahovat též návrh ceny. Žádost vždy obsahuje zdůvodnění, proč nelze účelu sledovaného ochrannými podmínkami dosáhnout jiným způsobem.
(2) Pokud právnická osoba vyzvaná k převodu práva hospodaření podle odstavce 1 s tímto převodem nesouhlasí, sdělí své stanovisko s podrobným zdůvodněním navrhovateli převodu nejpozději do 30 dnů od obdržení návrhu. V opačném případě uzavře smlouvu o převodu práva hospodaření ke dni uvedenému navrhovatelem.
(3) Nedojde-li k dohodě o některé z náležitostí převodu práva hospodaření podle odstavce 1 s výjimkou ceny, rozhodne na žádost navrhovatele o převodu ministerstvo životního prostředí České republiky po dohodě s příslušným ústředním orgánem státní správy.
(4) Prokázané náklady spojené s vyklizením nemovitostí hradí navrhovatel převodu.
(5) Právo hospodaření, které přejde na orgán ochrany přírody podle odstavců 1 až 4, lze dále převádět jen se souhlasem ministerstva životního prostředí České republiky.
§ 18
zrušen
§ 19
Podmínky poskytování příspěvku a náležitosti dohody
(1) Finanční příspěvek podle § 69 odst. 1 zákona lze poskytnout na úhradu
a) účetně či jinak prokázané újmy na pozemcích zemědělsky či lesnicky obhospodařovaných,
b) věcných, materiálových a osobních výdajů spojených s výkonem prací v zájmu ochrany přírody.
(2) Při poskytování příspěvku podle odstavce 1 písm. a) se vychází zpravidla z údajů účetní evidence o snížení výnosů z těchto pozemků nebo pozemků srovnatelných. Příspěvek lze vyplatit až do celkové výše prokázané újmy vzniklé snížením výnosů.
(3) Materiálové a věcné náklady podle odstavce 1 písm. b), které jsou součástí příspěvku, se prokazují v pořizovací ceně na základě kupních či účetních dokladů (smluv, faktur, pokladních stvrzenek apod.). Osobní výdaje zahrnující odměnu za práci se hradí v dohodnuté částce, která nesmí být vyšší, než je za tyto práce obvyklé. Jiné osobní náklady se hradí jen v prokázané výši a pokud byly předem dohodnuty.
(4) Písemná dohoda o poskytnutí příspěvku vymezuje konkrétní věcné a časové podmínky zajišťující zájmy ochrany přírody, které je povinen příjemce příspěvku dodržet. Výplata příspěvku se provádí po splnění dohodnutých podmínek. Při jejich nesplnění se příspěvek nevyplatí, při částečném splnění podmínek se příspěvek přiměřeně zkrátí. Příspěvek lze poskytnout jednorázově nebo jako opakované plnění po určitou dobu, zpravidla ne delší pěti let. Na příspěvek lze poskytnout zálohu.
§ 20
Organizace, úkoly a předpoklady pro výkon stráže přírody
(1) Stráž přírody zajišťuje strážní, kontrolní, informační, výchovné, případně odborné činnosti v rámci území v působnosti orgánu ochrany přírody, který ji jmenoval (případně části tohoto území). Orgán ochrany přírody jmenuje pro území ve své působnosti, z vlastního podnětu, či na návrh organizační jednotky občanského sdružení, splňující podmínky dle § 70 odst. 2 zákona, strážce a zpravodaje (dále jen "členové stráže přírody").
(2) Orgán ochrany přírody vybaví strážce identifikovatelným úředním razítkem, které je strážce povinen vrátit při zániku své funkce. Podrobnosti provedení služebního odznaku, průkazu a úředního razítka jsou uvedeny v příloze č. IV.
(3) K ověření znalosti práv a povinností strážců přírody podle § 81 odst. 3 písm. f) zákona pořádá příslušný orgán ochrany přírody kvalifikační zkoušky. V rámci zkoušek musí uchazeč osvědčit znalost právních předpisů zejména na ochranu přírody a životního prostředí, podrobnější znalost přírody, místopisu a geografie území, v němž má strážní službu vykonávat. Znalost práv a povinností zpravodaje podle § 81 odst. 3 písm. f) zákona ověřuje příslušný orgán ochrany přírody13) ústním pohovorem s uchazečem.
(4) Strážní služba je vykonávána podle určení a požadavků příslušného orgánu ochrany přírody. Dobrovolným členům stráže přírody se poskytují náhrady výdajů, které jim v souvislosti s výkonem služby vznikly, za podmínek a ve výši stanovené zvláštními předpisy pro pracovníky.14) Orgán ochrany přírody vybaví členy stráže přírody pomůckami pro výkon strážní služby (mapové podklady, právní předpisy dotčených chráněných území atd.); může je podle svých možností přiměřeně vybavit terénním oblečením a dalšími pomůckami.
(5) Orgán ochrany přírody dbá na průběžné vzdělávání a doškolování členů stráže. Přezkoušení strážců nařídí po pěti letech od složení příslušné kvalifikační zkoušky a dále každých pět let; může tak učinit v odůvodněných případech i v jiných lhůtách.
(6) Člen stráže přírody může ve výjimečném případě vykonávat strážní službu na území v působnosti dvou či více sousedících orgánů ochrany přírody či jejich částí. Pro tento výkon postačí splnění podmínek uvedených v § 81 odst. 3 zákona, případně složení kvalifikační zkoušky strážce, jen u jednoho z nich; ostatní příslušné orgány ochrany přírody tuto skutečnost členovi stráže přírody vyznačí do průkazu.
§ 21
Zavedení a užívání stejnokroje a označení pracovníků ochrany přírody
(1) Stejnokroj je šedozelené barvy, jednotného střihu, s tmavohnědými výložkami na klopách límce saka, rovněž vázanka je hnědé barvy.
(2) Stejnokroj může přidělit pracovníkům orgán, k němuž jsou v pracovním poměru.
(3) Odpadnou-li podmínky pro přidělení stejnokroje, je pracovník povinen vrátit přidělený stejnokroj, jeho součásti a označení.
(4) Označení sestává ze služebního odznaku a služebního označení:
a) služební odznak je oválného tvaru, zelené barvy, s velkým státním znakem České republiky a nápisem "Ochrana přírody a krajiny České republiky"; nosí se na levé náprsní kapse saka nebo bundokošile;
b) pracovníci správ národních parků a chráněných krajinných oblastí nosí na levém rukávu saka nebo bundokošile služební označení - tkaný odznak národního parku či chráněné krajinné oblasti.
§ 22
Kategorizace zvláště chráněných území
(1) Převedení státních přírodních rezervací, chráněných nalezišť, chráněných parků a zahrad, chráněných studijních ploch15), chráněných přírodních výtvorů i chráněných přírodních památek16) do kategorií národní přírodní rezervace, národní přírodní památka a přírodní rezervace tvoří přílohu č. V této vyhlášky.
(2) Státní přírodní rezervace, chráněná naleziště, chráněné parky a zahrady, chráněné studijní plochy, chráněné přírodní výtvory a chráněné přírodní památky, které nejsou zařazeny do některé z kategorií uvedených v příloze č. V, jsou nadále chráněny v kategorii přírodní památka.
§ 23
Zrušovací ustanovení
Zrušují se:
1. Vyhláška ministerstva školství a kultury č. 54/1958 Ú.l., kterou se určují chráněné druhy rostlin a podmínky jejich ochrany.
2. Vyhláška ministerstva školství a kultury č. 80/1965 Sb., o ochraně volně žijících živočichů.
§ 24
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Ministr:
Dejmal v.r.
Příl.I
zrušena
Příl.II
Seznam zvláště chráněných druhů rostlin
1.
Za druhy kriticky ohrožené se prohlašují
Rostliny cévnaté:

bahenka psárkovitá           - Heleochloa alopecuroides
bahenka šášinovitá           - Heleochloa schoenoides
bařička přímořská            - Triglochin maritimum
bažanka vejčitá              - Mercurialis ovata
bělolist žlutavý             - Filago lutescens
bika klasnatá                - Luzula spicata
blatnice bahenní             - Scheuchzeria palustris
bledule letní                - Leucucojum aestivum
bradáček srdčitý             - Listera cordata
bublinatka běložlutá         - Utricularia ochroleuca
bublinatka obecná            - Uticularia vulgaris
bublinatka vícekvětá         - Utricularia bremii
bytel rozprostřený           - Kochia prostrata
cídivka (přeslička) peřestá  - Hippochaete variegata
čilimník bílý                - Chamaecytisus albus
devaterníček skalní          - Rhodax rupifragus
devaterník velkokvětý pravý  - Helianthemum
                               grandiflorum subsp. grandiflorum
divizna ozdobná              - Verbascum speciosum
drobnokvět pobřežní          - Corrigiola litoralis
hadí mord maloúborný         - Scorzonera parviflora
hadinec nachový              - Echium russicum
hladýš andělikový            - Laserpitium archangelica
hlízovec Loeselův            - Liparis loeselii
hnědenec zvrhlý              - Limodorum abortivum
hořec tečkovaný              - Gentiana punctata
hořeček český                - Gentianella bohemica
hořeček drsný                - Gentianella aspera
hořeček ladní                - Gentianella campestris
hořepníček jarní             - Calathiana verna
hrachor bahenní              - Lathyrus palustris
hrachor hrachovitý           - Lathyrus pisiformis
hrachor panonský             - Lathyrus pannonicus
hrotnosemenka bílá           - Rhynchospora alba
hrotnosemenka hnědá          - Rhynchospora fusca
hruštička prostřední         - Pyrola media
huseník luční                - Arabis nemorensis
huseník sudetský             - Arabis sudetica
hvězdnice alpská             - Aster alpinus
hvězdnička panonská          - Tripolium pannonicum
hvozdík kartouzek sudetský   - Dianthus carthusianorum subsp. sudeticus
hvozdík moravský             - Dianthus moravicus
hvozdík písečný              - Dianthus arenarius
chlupáček velkoúborný        - Pilosella macrantha
chrastavec rolní             - Knautia arvensis subsp.
krkonošský                     pseudolongifolia
chrpa měkká                  - Cyanus mollis
jazyk jelení                 - Phyllitis scolopendrium
jazýček jadranský            - Himantoglossum adriaticum
jeřáb krkonošský             - Sorbus sudetica
jestřábník huňatý            - Hieracium villosum
jitrocel černavý             - Plantago atrata
jitrocel přímořský           - Plantago martima
kakost lesklý                - Geranium lucidum
kandík psí zub               - Erythronium dens-canis
kapraď hřebenitá             - Dryopteris cristata
kapradina hrálovitá          - Polystichum lonchitis
katrán tatarský              - Crambe tetaria
kavyl písečný                - Stipa borysthenica
kavyl olysalý                - Stipa glabrata
kohátka kalíškatá            - Tofieldia calyculata
kolenec pětimužný            - Spergula pentandra
koniklec jarní               - Pulsatilla vernalis
koniklec otevřený            - Pulsatilla patens
kontryhel rezeklaný          - Alchemilla fissa
kopyšník tmavý               - Hedysarum hedysaroides
kosatec skalní               - Iris humilis
kostřava ametystová          - Festuca amethystina
kostřava horská              - Festuca drymeia
kotvice plovoucí             - Trapa natans
kozinec písečný              - Astragalus arenarius
krtičník jarní               - Scrophularia vernalis
kruhatka Matthiolova         - Cortusa matthioli
kruštík ostrokvětý           - Epipactis leptochila
kuřička Gerardova            - Minuartia gerardii
kuřička jarní                - Minuartia verna
kuřinka obroubená            - Spergularia maritima
kuřinka solná                - Spergularia salina
kýchavice černá              - Veratrum nigrum
kyvor lékařský               - Ceterach officinarum
lakušník plihý               - Batrachium rionii
lakušník trojdílný           - Batrachium baudotii
len chlupatý                 - Linum hirsutum
lipnice alpská               - Poa alpina
lipnice jesenická            - Poa riphaera
lněnka bezlistenná           - Thesium ebracteatum
lněnka rolní                 - Thesium dollineri
lněnka zobánkatá             - Thesium rostratum
lýkovec vonný                - Daphne cneorum
maceška nejmenší             - Viola kitaibeliana
máčka plocholistá            - Eryngium planum
mandloň nízká                - Amygdalus nana
mařice pilovitá              - Cladium mariscus
masnice vodní                - Tillaea aquatica
mateřídouška karpatská       - Thymus carpaticus
matizna bahenní              - Oristecum palustre
mečík bahenní                - Gladiolus palustris
měkčilka jednolistá          - Malaxis monophyllos
měkkyně bahenní              - Hammarbya paludosa
mochna Crantzova             - Potentilla crantzii
mochna drobnokvětá           - Potentilla micrantha
mochna jahodníkokvětá        - Potentilla sterilis
mochna rozkladitá            - Potentilla patula
muk (jeřáb) český            - Sorbus bohemica
nehtovec přeslenitý          - Illecebrum verticillatum
nepukalka plovoucí           - Salvinia natans
odemka vodní                 - Catabrosa aquatica
ostřice bílá                 - Carex alba
ostřice Buxbaumova           - Carex buxbaumii
ostřice ječmenovitá          - Carex hordeistichos
ostřice pochvatá             - Carex vaginata
ostřice pozdní krkonošská    - Carex serotina subsp. pseudoscandinavica
ostřice skalní               - Carex rupestris
ostřice tmavá                - Carex atrata
ostřice vláskovitá           - Carex capillaris
ovsíř stepní                 - Helictotrichon desertorum
pampeliška besarabská        - Taraxacum bessarabicum
pampeliška pozdní            - Taraxacum serotinum
pěchava slatinná             - Sesleria uliginosa
pelyněk Pančičův             - Artemisia pancicii
pětiprstka obecná            - Gymnadenia conopsea
hustokvětá                     subsp. densiflora
pcháč žlutoostenný           - Cirsium brachycephalum
pískavice provensálská       - Trigonella monspeliaca
plamének celolistý           - Clematis integrifolia
plavín štítnatý              - Namphoides peltata
plavuník trojklasý           - Diphasiastrum tristachyum
plevnatec lesostepní         - Danthonia alpina
ploštičník evropský          - Cimicifuga europaea
pobřežnice jednokvětá        - Litorella uniflora
podmrvka hadcová             - Notholaena marantae
pochybek severní             - Androsace septentrionalis
polej obecná                 - Pulegium vulgare
pomněnka úzkolistá           - Myosotis stenophylla
popelivka sibiřská           - Ligularia sibirica
potočnice malolistá          - Nasturtium microphyllum
prasetník lysý               - Hypochoeris glabra
prorostlík prutnatý          - Bupleurum affine
prorostlík nejtenčí          - Bupleurum tenuissimum
prstnatec plamatý            - Dactylorhiza maculata
prstnatec Traunsteinerův     - Dactylorhiza traunsteineri
prustka obecná               - Hippuris vulgaris
pryšec lesklý                - Tithymalus lucidus
pryšec vrbolistý             - Tithymalus salicifolius
psineček alpský              - Agrostis alpina
puchýřník sudetský           - Cystopteris sudetica
pupavík pampeliškový         - Colobium taraxacoides
puštička rozprostřená        - Lundernia procumbens
razitka smrdutá              - Aposeris foetida
rdest dlouholistý            - Potamogeton praelongus
rdest hrotitý                - Potamogeton friestii
rdestice hustolistá          - Groenlandia densa
rohohlavec rovnorohý         - Ceratocephala testiculata
rosnatka anglická            - Drosera anglica
rosnatka prostřední          - Drosera intermedia
roschodnice růžová           - Rhodiola rosea
roschodník pýřitý            - Sedum villosum
rozrazil chudobkovitý        - Veronica bellidioides
rozrazil slanistný           - Veronica scardica
rožec hadcový                - Cerastium alsinifolium
rožec Tenoreův               - Cerastium tenoreanum
ruměnice písečná             - Onosma arenarium
rýt velkokališní             - Reseda phyteuma
řečanečka menší              - Caulinia mimor
řeřišnice malokvětá          - Cardamine parviflora
řeřišnice Opizova            - Cardamine opizii
řeřišnice rýtolistá          - Cardamine resedifolia
řeřišničník skalní           - Cardaminopsis petraea
sinokvět chrpovitý           - Jurinea cyanoides
sítina hlavatá               - Juncus capitatus
sítina rybniční              - Juncus tengeia
sítina kulatoplodá           - Juncus sphaerocarpus
sítina slatinná              - Juncus subnodulosus
sítina tmavá                 - Juncus atratus
sivěnka přímořská            - Glaux maritima
skalnatka (písečnice)        - Czernohorskya grandiflora
velkokvětá
sklenobýl bezlistý           - Epipogium aphyllum
skrytěnka bodlinatá          - Crypsis aculeata
sleziník černý               - Asplenium adianthumnigrum
sleziník klamný              - Aspenium adulterinum
smldník kmínolistý           - Peucedanum carvifolia
smrkovník plazivý            - Goodyera repens
snědovka kulatoplodá         - Loncomelos sphaerocarpus
solenka Valerandova          - Samolus valerandii
solnička panonská            - Suaeda pannonica
srpovník karbinocolistý      - Klasea lycopifolia
starček bažinný              - Senecio paludosus
starček skalní               - Senecio rupestris
starček zlatý                - Senecio doria
stařinec (starček)           - Tephroseris longifolia
dlouholistý
stařinec (starček) oranžový  - Tephroseris aurantiaca
stulík malý                  - Nuphar pumila
suchopýr štíhlý              - Eriophorum gracile
světlík slovenský            - Euphrasia slovaca
svízel sudetský              - Galium sudeticum
svízelka piemontská          - Cruciata pedemontana
šabřina tatarská             - Conioselinum tataricum
šalvěj vlnatá                - Salvia aethiopsis
šášina načernalá             - Schoenus negricans
šášina rezavá                - Schoenus ferrugineus
šídlatka jezerní             - Isoetes lacustris
šídlatka ostnovýtrusá        - Isoetes tenella
škarda panonská              - Crepis pannonica
škarda sibiřská              - Crepis sibirica
švihlík krutiklas            - Spiranthes spiralis
timoj trojlaločný            - Laser trilobum
tomkovice plazivá            - Hierochloe repens
tořič čmelákovitý            - Ophrys holosericea
tořič muchonosný             - Ophrys insectifera
tiřič včelonosný             - Ophrys apifera
toříček jednohlízný          - Herminium monorchis
trojřadka Micheliova         - Dichostylis micheliana
třtina nachová               - Calamagrostis purpurea
třtina tuhá                  - Calamagrostis stricta
tučnice česká                - Pinguicula bohemica
tuřice (ostřice) dvoudomá    - Vignea dioica
tuřice (ostřice)             - Vignea chordorrhiza
šlahounovitá
tuřice (ostřice) úzkolistá   - Vignea stenophylla
úložník (rozrazil) pochybný  - Pseudolysimachion spurium
úpor přeslenitý              - Elatine alsinastrum
včelník rakouský             - Dracocephalum austriacum
vikev horomilná              - Vicia oreophila
violka bílá                  - Viola alba
violka vyšší                 - Viola elatior
vítod douškolistý            - Polygala serpyllifolia
volovec vrbolistý            - Buphthalmum salicifolium
vranečkovec švýcarský        - Lycopodioides helveticum
vratička heřmánkolistá       - Botrychium matricariifolium
vratičkovec mnohoklaný       - Sceptridium multifidum
vrba borůvkovitá             - Salix myrtilloides
vrba bylinná                 - Salix herbacea
vrba černající               - Salix myrsinifolia
vrba dvoubarvá               - Salix bicolor
vrba laponská                - Salix lapponum
vstavač řídkokvětý           - Orchis laxiflora
vstavač trojzubý             - Orchis tridentata
všivec krkonošský            - Pedicularis sudetica
všivec statný                - Pedicularis exaltata
všivec žezlovitý             - Pedicularis sceptrum-carolinum
zapalička veliká             - Tordylium maximum
zdrojovka prameništní        - Montia fontana
zeměžluč přímořská           - Centaurium litorale
zevar úzkolistý              - Sparganium angustifolium
zimozelen okolíkatý          - Chimaphila umbellata
zvonek český jesenický       - Campanula bohemica
                               subsp. gelida
zvonek sudetský              - Campanula sudetica
zvonovec liliolistý          - Adenophora liliifolia
židovník německý             - Myricaria germanica
žluťucha jednoduchá          - Thalictrum simplex

Houby:

bolinka černohnědá           - Camarops tubulina
čirůvka hnědočervenavá       - Tricholoma inodermeum
čirůvka Josserandova         - Dermoloma josserandii
hlívička jedlová             - Hohenbuehelia abietinum
hlívovec ostnovýtrusný       - Rhodotus palmatus
hřib Fechtnerův              - Boletus fechtneri
hřib královský               - Boletus regius
hřib moravský                - Beletus (Xerocomus) moravicus
holubinka blaťácká           - Rusula helodes
hvězdovka Pouzarova          - Geastrum pouzarii
káčovka ploská               - Bisocogniauxia simplicitor
kuřinec subarktický          - Ramariopsis subarctica
květka písečná               - Montagnea arenaria
lanýž letní                  - Tuber aestivum
lošáček statný               - Phellodon confluens
muchomůrka císařka           - Amanita caesarea
muchomůrka Vittadiniho       - Amanita vittadinii
náramkovitka žlutozelená     - Floccularia straminea
plstnatec různotvarý         - Spongipellis fractipes
polnička stepní              - Agrocybe stepposa
rudoušek tmavý               - Rhodocybe obscura
slizečka chlupatá            - Xerula melanotricha
šamonie modrající            - Chamonixia caespitosa
špička stepní                - Marasmiellus carneopallidus
ucháčkovec šumavský          - Pseudorhizina sphaeospora
václavka bažinná             - Armillaria ectypa
vláknice zašpičatělá         - Inocybe acutella
2.
Za druhy silně ohrožené se prohlašují
Rostliny cévnaté:
 
aldrovanda měchýřkatá        - Aldrovanda vesiculosa
bahnečka chodkvětá           - Eleocharis quinqueflora
bazanovec kytkokvětý         - Naumburgia thyrsiflora
běloprstka horská            - Leucorchis albida
bříza zakrslá                - Betula nana
bublinatka prostřední        - Utricularia intermedia
cídivka (přeslička)          - Hippochaeta hyemalis
přezimující
česnek hranatý               - Allium angulosum
česnek tuhý                  - Allium strictum
čičorka pochvatá             - Coronilla vaginalis
devaterka rozprostřená       - Fumana procumbens
dvouřadec pozdní             - Cleistogenes serotina
hladýš pruský                - Laserpitium pruthenicum
hlavinka horská              - Trunsteinera globosa
hořec šumavský               - Gentiana pannonica
hořeček nahořklý             - Gentianella amarella
hořeček žlutavý              - Gentianella lutescens
hořepník luční               - Pneumonanthe vulgaris
hrachor různolistý           - Lathyrus heterophyllus
hvězdoš podzimní             - Callitriche harmaphroditica
hvozdík Lumnitzerův          - Dianthus lumnitzeri
hvozdík kartouzek            - Dianthus carthusianorum
úzkolistý                      subsp. capilifrons
hvozdík pyšný                - Dianthus superbus
hvozdík sivý                 - Dianthus gratianopolitanus
chrpa horská                 - Cyanus montanus
chudina zední                - Draba muralis
jalovec obecný nízký         - Juniperus communis subsp. alpina
jednokvítek velekvětý        - Moneses uniflora
jestřábník alpský            - Hieracium alpinum
jinořadec kadeřavý           - Cryptogramma crispa
kapradina plevinatá          - Polystichum braunii
kapradina skalní             - Woodsia ilvensis
kavyl chlupatý               - Stipa dasyphylla
kavyl sličný                 - Stipa pulcherrima
kavyl Smirnovův              - Stipa smirnovii
kavyl tenkolistý             - Stipa tirsa
koniklec luční               - Pulsatilla pratensis
koniklec velkokvětý          - Pulsatilla grandis
konitrud lékařský            - Gratiola officinalis
korálice trojklanná          - Corallorhiza trifida
kosatec bezlistý             - Iris aphylla
kosatec nízký                - Iris pumila
kosatec pestrý               - Iris variegata
kosatec sibiřský             - Iris sibrica
kosatec trávovitý            - Iris graminea
kostřava peřestá             - Festuca versicolor
kozinec bezlodyžný           - Astragalus excapus
kozinec rakouský             - Astragalus austriacus
kropenáč vytrvalý            - Swertia perennis
kruštík bahenní              - Epipactis palustris
kruštík drobnolistý          - Epipactis microphylla
kruštík polabský             - Epipactis albensis
kruštík růžkatý              - Epipactis muelleri
křivatec český               - Gagea bohemica
kuřička hadcová              - Minuartia smejkalii
ladoňka dvoulistá            - Scilla bifolia
leknín bělostný              - Nymphaea candida
leknín bílý                  - Nymphaea alba
lilie cibulkonosná           - Lilium bulbiferum
lipnice plihá                - Poa laxa
lomikámen latnatý            - Saxifraga paniculata
lomikámen růžicovitý         - Saxifraga decipiens
lomikámen trojprstý          - Saxifraga tridactylites
lomikámen vstřícnolistý      - Saxifraga oppositifolia
mečík obecný                 - Gladiolus imbricatus
medvědice lékařská           - Arctostaphylos uva-ursi
okrotice červená             - Cephalanthera rubra
oman německý                 - Inula germanica
oměj jedhoj                  - Aconitum anthora
oměj tuhý                    - Aconitum firmum
ostružiník moruška           - Rubus chamaemorus
ostřice černoklasá           - Carex melanostachay
ostřice chudá                - Carex paupercula
ostřice lemovaná             - Carex hostiana
ostřice mokřadní             - Carex limosa
ostřice plstnatoplodá        - Carex lasiocarpa
ostřice ptačí nožka          - Carex ornithopoda
ostřice šupinoplodá          - Carex lepidocarpa
ostřice žitná                - Carex secalina
ožanka čpavá                 - Teucrium scordium
ožanka horská                - Teucrium montanum
plavuník alpský              - Diphasiastrum alpinum
plavuník Isslerův            - Diphasiastrum issleri
plavuňka zaplavovaná         - Lycopodiella inundata
potočnice lékařská           - Nasturtium officinale
prstnatec bezový             - Dactylorhiza sambucina
prstnatec pleťový            - Datylorhiza incarnata
prvosenka nejmenší           - Primula minima
pryšec bahenní               - Tithymalus palustris
pryšec hranatý               - Tithymalus angulatus
pryskyřník ilyrský           - Ranunculus illyricus
pryskyřník veliký            - Ranunculus lingua
puchýřka útlá                - Coelanthus subtilis
rdest alpský                 - Potamogeton alpinus
rosnatka okrouhlolistá       - Drosera rotundifolia
rudohlávek jehlancovitý      - Anacamptis pyramidalis
růžkatec potopený            - Ceratophyllum submersum
řezan pilolistý              - Stratiotes aloides
sesel pestrý                 - Seseli varium
sinokvět měkký               - Jurinea mollis
sítina slanisková            - Juncus gerardii
sleziník hadcový             - Asplenium cuneifolium
smil písečný                 - Helichrysum arenarium
starček poříční              - Senecio fluviatilis
starček roketolistý          - Senecio erucifolius
stařinec (starček) celolistý - Tephroseris integrifolia
stračka vyvýšená             - Delphinium elatum
střevíčník pantoflíček       - Cypripedium calceolus
suchopýrek alpský            - Baeothryon (Trichophorum) alpinum
šafrán bělokvětý             - Crocus albiflorus
šafrán karpatský             - Crocus heuffelianus
šater latnatý                - Gypsophila paniculata
šater svzčitý                - Gypsophila fastigiata
šicha černá                  - Empetrum nigrum
šišák hrálolistý             - Scutellaria hastifolia
tis červený                  - Taxus baccata
topolovka bledá              - Alcea biennis
třezalka sličná              - Hypericum elegans
třtina pestrá                - Calamagrostis varia
třtina pobřežní              - Calamagrostis pseudophragmites
tučnice obecná               - Pinguicula vulgaris
úrazník uzlovitý             - Sagina nodosa
vemeníček zelený             - Coeloglossum viride
větrnice (sasanka)           - Anemonastrum narcissiflorum
narcisokvětá
violka nízká                 - Viola pumila
violka obojaká               - Viola ambigua
violka slatinná              - Viola stagnina
violka žlutá                 - Viola lutea
vláskatec tajemný            - Trichomanes speciosum
vranaček brvitý              - Selaginella selaginoides
vrba velkolistá              - Salix appendiculata
vstavač bledý                - Orchis pallens
vstavač mužský               - Orchis mascula
vstavač nachový              - Orchis purpurea
vstavač obecný               - Orchis morio
vstavač osmahlý              - Orchis ustulata
vstavač vojenský             - Orchis militaris
všivec bahenní               - Pedicularis palustris
všivec mokřadní              - Pedicularis sylvatica
záraza síťnatá               - Orobanche reticulata
zběhovec jehlancovitý        - Ajuga pyramidalis
zdrojovka pobřežní           - Montia hallii
zevar nejmenší               - Sparganium minimum
zvonečník hlavatý            - Phyteuma orbiculare
zvonek český                 - Campanula bohemica
zvonek hadincovitý           - Campanula cervicaria
zvonek vousatý               - Campanula barbata
žabníček vzplývavý           - Luronium natans
žluťucha slatinná            - Thalictrum flavum

Houby:

kalichovka luční             - Omphalina discorosea
klouzek žlutavý              - Suillus flavidus
kukmák dřevní                - Volvariella caesiotincta
mozkovka rosolovitá          - Ascotremella faginea
modralka laponská            - Amylocystis lapponica
ouško citronové              - Otidea concinna
pavučinec nancyský           - Cortinarius nanceinensis
pazoubek zelený              - Microglossum viride
plžatka smrková              - Hygrophorus piceae
strmělka suchomilná          - Clitocybe barbulatum
ušíčko jedlové               - Pseudoplectania vogesiaca
voskovka cihlová             - Hygrocybe sciophana
zvonovka Babingtonova        - Entoloma babingtonii
3.
Za druhy ohrožené se prohlašují
Rostliny cévnaté:

aron plamatý                 - Arum maculatum
bělozářka liliovitá          - Anthericum liliago
bledule jarní                - Leucojum vernum
brambořík nachový            - Cyclamen purpurascens
cídivka (přeslička)          - Hippochaeta ramosissima
větevnatá
černýš český                 - Melampyrum bohemicum
česnek hadí                  - Allium victorialis
divizna brunátná             - Verbascum phoeniceum
dřín obecný                  - Cornus mas
dřípatka horská              - Soldanella montana
dub pýřitý (šípák)           - Quercus pubescens
dvojštítek měnlivý           - Biscutella varia
ďáblík bahenní               - Calla palustris
hadí mord nachový            - Scorzonera purpurea
hadilka obecná               - Ophioglossum vulgatum
hlaváček jarní               - Adonanthe vernalis
hořepník tolitovitý          - Pneumonanthe asclepiadea
hvězdice chlumní             - Aster amellus
hvozdík křovištní            - Dianthus seguieri
chrpa chlumní                - Cyanus triumfettii
kamzičník rakouský           - Doronicum austriacum
kapradiník bažinný           - Thelypteris palustris
kavyl Ivanův                 - Stipa joannis
klikva bahenní               - Oxycoccus palustris
koniklec bílý                - Pulsatilla scherfelii
koprníček bezobalný          - Mutellina purpurea
koprník štětinolistý         - Meum athamanticum
kostival český               - Symphytum bohemicum
koulenka vyšší               - Globularia punctata
kozinec dánský               - Astragalus danicus
kozinec vičencovitý          - Astragalus onobrychis
kručinečka křídlatá          - Genistella sagittalis
kruštík modrofialový         - Epipactis purpurata
kruštík tmavočervený         - Epipactis atrorubens
kyhanka sivolistá            - Andromeda polifolia
kýchavice bílá               - Veratrum album
len tenkolistý               - Linum tenuifolium
len žlutý                    - Linum flavum
lilie zlatohlávek            - Lilium martagon
lomikámen cibulkatý          - Saxifraga bulbifera
medovník velkokvětý          - Melittis melissophyllum
měsíčnice vytrvalá           - Lunaria rediviva
modravec tenkokvětý          - Leopoldia tenuiflora
mochna chlumní               - Potentilla collina
středočeská                    subsp. lindackeri
mochna skalní                - Potentilla rupestris
mochna zlatokvětá            - Potentilla parviflora
duryňská                       subsp. thuringiaca
okrotice bílá                - Cephalanthera damasonium
okrotice dlouholistá         - Cephalanthera longifolia
oman oko Kristovo            - Inula oculus-christi
oměj pestrý                  - Aconitum variegatum
oměj šalamounek              - Aconitum callibotryon
oměj vlčí                    - Aconitum vulparia
ostřice tlapkatá             - Carex pediformis
pampeliška bahenní           - Taraxacum palustre
pérovník pštrosí             - Matteucca struthiopteris
pětiprstka žežulník          - Gymnadenia conopsea
plamének přímý               - Clematis recta
plavuň pučivá                - Lycopodium annotinum
plavuník Zeilerův            - diphasiastrum zeileri
plavuník zploštělý           - Diphasiastrum complanatum
pleška stopkatá              - Calycocorsus stipitatus
prha chlumní                 - Arnica montana
prostřelenec (hořec) křížatý - Tretorhiza cruciata
prstnatec májový             - Dactylorhiza majalis
prstnatec listenatý          - Dactylorhiza lonegebracteata
pryšec huňatý                - Tithymalus villosus
pupečník obecný              - Hydrocotyle vulgaris
rojovník bahenní             - Ledum palustre
sasankovka (sasanka) lesní   - Anemone sylvestris
sněženka předjarní           - Galanthus nivalis
šicha obojaká                - Empetrum hermaphroditum
tařice skalní                - Aurinia saxatilis
tolije bahenní               - Parnassia palustris
trávnička obecná hadcová     - Armeria vulgaris subsp.
                               serpentini
třemdava bílá                - Dictamnus albus
tuřice (ostřice) blešní      - Vignea pulicaris
tuřice (ostřice) Davallova   - Vignea davalliana
upolín evropský              - Trollius altissimus
vachta trojlistá             - Menyanthes trifoliata
vemeník dvoulistý            - Platanthera bifolia
vemeník zelenavý             - Platanthera chlorantha
vranec jedlový               - Huperzia selago
vratička měsíční             - Bottrychium lunaria
vrba plazivá                 - Salix repens
vřesovec pleťový             - Erica herbacea
zimostrázek nízký            - Polygaloides chamaebuxus
zlatovlásek obecný           - Crinittina linosyris
zvonek boloňský              - Campanula bononiensis
zvonek sibiřský              - Campanula sibirica
žebratka bahenní             - Hottonia palustris
žluťucha smrdutá             - Thalictrum foetidum

Houby:
holubinka olšinná            - Russula alnetorum
hvězdovka uherská            - Geastrum hungaricum
kržatka vrásčitá             - Tubaria confragosa
loupavka vápencová           - Hysterangium calcareum
prášivka bažinná             - Bovista paludosa
šupinovka Henningsova        - Pholiota henningsii
Příl.III
1.
Za druhy kriticky ohrožené se prohlašují:
Bezobratlí (Avertebrata)

bělásek východní             - Leptidea morsei
cikáda viničná               - Tibicen haematodes
hnědásek osikový             - Hypodryas maturna
chrobák                      - Belbelasmus unicornis
chrobák pečlivý              - Copris lunaris
jasoň červenooký             - Parnassius apollo
jasoň dymnivkový             - Parnassius mnemosyne
listonoh jarní               - Lepidurus apus
listonoh letní               - Triops cancriformis
kobylka sága                 - Saga pedo
krasec                       - Capnodis tenebrionis
krasec                       - Eurythyrea quercus
krasec                       - Sphaenoptera antiqua
krasec uherský               - Anthaxia hungarica
kudlanka nábožná             - Mantis religiosa
modrásek černoskvrnný        - Maculinea arion
modrásek hořcový             - Maculinea alcon
okáč jílkový                 - Lopinga achine
pakudlanka jižní             - Mantispa styriaca
perlorodka říční             - Margaritana margaritifera
pestrokřídlec podražcový     - Zerynthia polyxena
ploskoroh                    - Libelloides spp.
potápník                     - Graphoderus bilineatus
rak kamenáč                  - Astacus torrentium
rak říční                    - Astacus fluviatilis
roháček                      - Ceruchus chrysomelinus
střevlík                     - Carabus auratus
střevlík                     - Carabus clathratus
střevlík                     - Carabus hungaricus
střevlík                     - Carabus menetriesi
střevlík                     - Carabus nitens
svinutec tenký               - Anisus vorticulus
štír kýlnatý                 - Euscorpius carpathicus
tesařík alpský               - Rosalia alpina
tesařík broskvoňový          - Purpuricenus kaehleri
tesařík                      - Megopis scabricornis
velevrub malířský            - Unio pictorum
žábronožky                   - Anostraca spp.

Obratlovci (Vertebrata)

Ryby (Pisces) a Kruhoústí (Cyclostomata)
drsek menší                  - Zingel streber
drsek větší                  - Zingel zingel
hrouzek Kesslerův            - Gobio kessleri
mihule potoční               - Lampetra planeri
mihule ukrajinská            - Eudontomyzon mariae
sekavčík horský              - Sabanejewia aurata

Obojživelníci (Amphibia)
čolek dravý                  - Triturus carnifex)
čolek hranatý                - Triturus helveticus
čolek karpatský              - Triturus montandoni
ropucha krátkonohá           - Bufo calamita
skokan ostronosý             - Rana arvalis
skokan skřehotavý            - Rana ridibunda

Plazi (Reptilia)
ještěrka zední               - Podarcis muralis
ještěrka zelená              - Lacerta viridis
užovka podplamatá            - Natrix tessellata
užovka stromová              - Elaphe longissima
zmije obecná                 - Vipera berus
želva bahenní                - Emys orbicularis

Ptáci (Aves)
břehouš černoocasý           - Limosa limosa
bukač velký                  - Botaurus stellaris
bukáček malý                 - Ixobrychus minutus
drop velký                   - Otis tarda
dytík úhorní                 - Burhinus oedicnemus
chřástal malý                - Porzana parva
jeřáb popelavý               - Grus grus
koliha velká                 - Numenius arquata
kolpík bílý                  - Platalea leucorodia
kulík hnědý                  - Endromias morinellus
luňák červený                - Milvus milvus
luňák hnědý                  - Milvus migrans
mandelík hajní               - Caracias garrulus
morčák velký                 - Mergus merganser
orel křiklavý                - Aquila pomarina
orel mořský                  - Haliaeetus albicilla
orel skalní                  - Aquila chrysaetos
orlovec říční                - Pandion haliaeetus
ostralka štíhlá              - Anas acuta
polák malý                   - Aythya nyroca
poštolka rudonohá            - Falco vespertinus
puštík bělavý                - Strix uralensis
raroh velký                  - Falco cherrug
rybák černý                  - Chlidonias niger
skalník zpěvný               - Monticola saxatilis
slavík modráček tundrový     - Luscinia svecica svecica
sokol stěhovavý              - Falco peregrinus
strnad luční                 - Miliaria calandra
strnad zahradní              - Emberiza hortulana
tenkozubec opačný            - Recurvirostra avosetta
tetřev hlušec                - Tetrao urogallus
vodouš rudonohý              - Tringa totanus
volavka červená              - Ardea purpurea
výreček malý                 - Otus scops
zedníček skalní              - Tichodroma muraria

Savci (Mammalia)
kočka divoká                 - Felis sivestris
medvěd hnědý                 - Ursus arctos
netopýr brvitý               - Myotis emarginatus
netopýr černý                - Barbastella barbastellus
netopýr pobřežní             - Myotis dasycneme
netopýr velký                - Myotis myotis
plch zahradní                - Eliomys quercinus
sysel obecný                 - Citellus citellus
tchoř stepní                 - Mustela eversmanii
vlk                          - Canis lupus
vrápenec malý                - Rhinolophus hipposideros
vrápenec velký               - Rhinolophus ferrumequinum
2.
Za druhy silně ohrožené se prohlašují:
Bezobratlí (Avertebrata)
babočka bílé l               - Nymphalis vau-album 
bourovec trnkový             - Eriogaster catax
chroust opýřený              - Anoxia pilosa
klínatka rohatá              - Ophiogomphus cecilia
klínatka žlutonohá           - Stylurus flavipes
kovařík                      - Ludius ferrugineus
krajník                      - Calosoma auropunctatum
lesák rumělkový              - Cucujus cinnaberinus
lišaj pupalkový              - Proserpinus proserpina
martináč hrušňový            - Saturnia pyri
modrásek bahenní             - Maculinea nausithous
modrásek očkovaný            - Maculinea teleius
modrásek stepní              - Polymmatus eroides
ohniváček černočárný         - Lycaena dispar
ohniváček rdesnový           - Lycaena helle
okáč hnědý                   - Coenonympha hero
okáč skalní                  - Hipparchia briseis
okáč sudetský                - Erebia sudetica
pačmelák cizopasný           - Psythirus rufipes
páchník hnědý                - Osmoderma eremita
Phryganophilus ruficollis
potápník široký              - Dytiscus latissimus
přástevník mařinkový         - Eucharia casta
přástevník svízelový         - Claetis maculosa
saranče                      - Stenobothrus eurasius
střevlík                     - Carabus scabriusculus
střevlík                     - Carabus variolosus
stužkonoska vrbová           - Catocala electa
šídlatka kroužkovaná         - Sympecma braueri
škeble rybničná              - Anodonta cygnea
tesařík obrovský             - Cerambyx cerdo
tesařík zavalitý             - Ergates faber
tesařík                      - Trafosoma depsarium
vážka běloústá               - Leucorrhinia albifrons 
vážka jasnoskvrnná           - Leucorrhinia pectoralis
vážka široká                 - Leucorrhinia caudalis
velevrub tupý                - Unio crassus
zdobenec                     - Gnorimus spp.
zlatohlávek chlupatý         - Tropinota hirta
zubokřídlec dubový           - Marumba quercus
žluťásek barvoměnný          - Colias myrnidone
žluťásek borůvkový           - Colias palaeno

Obratlovci (Vertebrata)

Ryby (Pisces) a Kruhoústí (Cyclostomata)
ježdík dunajský              - Gymnocephalus baloni
ostrucha křivočará           - Pelecus cultratus
ouklejka pruhovaná           - Alburnoides bipunctatus
sekavec písečný              - Cobitis taenia

Obojživelníci (Amphibia)
blatnice skvrnitá            - Pelobates fuscus
čolek horský                 - Triturus alpestris
čolek obecný                 - Triturus vulgaris
čolek velký                  - Triturus cristatus
kuňka ohnivá                 - Bombina bombina 
kuňka žlutobřichá            - Bombina variegata
mlok skvrnitý                - Salamandra salamandra
ropucha zelená               - Bufo viridis
rosnička zelená              - Hyla arborea
skokan menší                 - Rana lessonae
skokan štíhlý                - Rana dalmatina
skokan zelený                - Rana esculenta

Plazi (Reptilia)
ještěrka obecná              - Lacerta agilis
ještěrka živorodá            - Lacerta vivpara
slepýš křehký                - Anguis fragilis
užovka hladká                - Coronella austriaca
Ptáci (aves)

bekasina otavní              - Gallinago gallinago
bělořit šedý                 - Oenanthe oenanthe
čáp černý                    - Ciconia nigra
čírka modrá                  - Anas querquedula
datlík tříprstý              - Picoides tridactylus
drozd cvrčala                - Turdus iliacus
dřemlík tundrový             - Falco columbarius
dudek chocholatý             - Upupa epops
hohol severní                - Bucephala clangula
holub doupňák                - Columba oenas
chřástal kropenatý           - Porzana porzana
chřástal polní               - Crex crex
chřástal vodní               - Rallus aquaticus
jeřábek lesní                - Tetrastes bonasia
kalous pustovka              - Asio flammeus
kavka obecná                 - Corvus monedula
konipas luční                - Motacilla flava
kos horský                   - Turdus torquatus
krahujec obecný              - Accipiter nisus
krutihlav obecný             - Jynx torquilla
křepelka polní               - Coturnix coturnix
kulíšek nejmenší             - Glaucidium passerinum
kvakoš noční                 - Nycticorax nycticorax
ledňáček říční               - Alcedo atthis
lejsek malý                  - Ficedula parva
lelek lesní                  - Caprimulgus europaeus
linduška horská              - Anthus spinoletta
linduška úhorní              - Anthus campestris
lžičák pestrý                - Anas clypeata
moták lužní                  - Circus pygargus
moták pilich                 - Circus cyaneus
ostříž lesní                 - Falco subbuteo
pěnice vlašská               - Sylvia nisoria
pěvuška podhorní             - Prunella collaris
pisík obecný                 - Actitis hypoleucos
potápka rudokrká             - Podiceps grisegena
racek černohlavý             - Larus melanocephalus
rákosník velký               - Acrocephalus arundinaceus
rybák obecný                 - Sterna hirundo
skřivan lesní                - Lullula arborea
slavík modráček              - Luscinia svecica cvanecula
středoevropský
slavík tmavý                 - Luscinia luscinia
sova pálená                  - Tyto alba
strakapoud bělohřbetý        - Dendrocopos leucotos
strakapoud jižní             - Dendrocopos syriacus
sýc rousný                   - Aegolius funereus
sýček obecný                 - Athene noctua
sýkořice vousatá             - Panurus biarmicus
tetřívek obecný              - Tetrao tetrix
ťuhýk menší                  - Lanius minor
ťuhýk rudohlavý              - Lanius senator
včelojed lesní               - Pernis apivorus
vlha pestrá                  - Merops apiaster
vodouš kropenatý             - Tringa ochropus
volavka bílá                 - Egretta alba
volavka stříbřitá            - Egretta garzetta
zrzohlávka rudozobá          - Netta rufina
žluva hajní                  - Oriolus oriolus

Savci (Mammalia)
bobr evropský                - Castor fiber)
křeček polní                 - Cricetus cricetus
los evropský                 - Alces alces
myšivka horská               - Sicista betulina
netopýr ostrouchý            - Myotis blythi oxygnatus
netopýři (ostatní druhy)     - Microchiroptera
plch lesní                   - Dryomys nitedula
plšík lískový                - Muscardinus avellanarius
rejsek horský                - Sorex alpinus
rys ostrovid                 - Lynx lynx
vydra říční                  - Lutra lutra
3.
Za druhy ohrožené se prohlašují
Bezobratlí (avertebrata)

batolec                      - Apatura spp.
bělopásek                    - Limenitis spp.
bělopásek                    - Neptis spp.
číhalka pospolitá            - Atherix ibis
čmelák                       - Bombus spp.
drabčík                      - Emus hirtus
chrobák ozbrojený            - Odontaeus armiger
chrobák vrubounovitý         - Sisyphus schaefferi
chroust mlynařík             - Polyphylla fullo
kovařík                      - Lacon spp.
kozlíček jilmový             - Saperda punctata
krajník hnědý                - Calosoma inquisitor
krajník pižmový              - Calosoma sycophanta
krasec měďák                 - Chalcophora mariana
lišaj pryšcový               - Celerio euphorbiae
majka                        - Meloe spp.
mravenec                     - Formica spp.
můra                         - Phragmatiphila nex
nosorožík kapucínek          - Oryctes nasicornis
otakárek fenyklový           - Papilio machaon
otakárek ovocný              - Iphiclides podalirius
perleťovec mokřadní          - Proclossiana cunomia
prskavec                     - Brachinus spp.
rak bahenní                  - Astacus leptodactylus
roháč obecný                 - Lucanus cervus
střevlík                     - Carabus arcensis
střevlík                     - Carabus irregularis
střevlík                     - Carabus obsoletus
střevlík                     - Carabus problematicus
střevlík                     - Carabus scheidleri
střevlík                     - Carabus ullrichi
svižník                      - Cicindela spp.
                               (s výjimkou C. hybrida)
šídlo rašelinné              - Aeschna subarctica
zdobenec                     - Trichius spp.
zlatohlávek skvostný         - Potosia aeruginosa
zlatohlávek                  - Oxythyrea funesta

Obratlovci (Vertebrata)

Ryby (Pisces) a Kruhoústí (Cyclostomata)
cejn perleťový               - Abramis sapa
jelec jesen                  - Leuciscus idus
ježdík žlutý                 - Gymnocephalus schraetser
kapr obecný (sazan)          - Cyprinus carpio
mník jednovousý              - Lota lota
piskoř pruhovaný             - Misgurnus fossilis
plotice lesklá               - Rutilus pigus
střevle potoční              - Phoxinus phoxinus
vranka obecná                - Cottus gobio
vranka pruhoploutvá          - Cottus poecilopus

Obojživelníci (Amphibia)
ropucha obecná               - Bufo bufo

Plazi (Reptilia)
užovka obojková              - Natrix matrix

Ptáci (Aves)
bekasina větší               - Gallinago media
bramborníček černohlavý      - Saxicola toquata
bramborníček hnědý           - Saxicola rubetra
brkoslav severní             - Bambycilla garrulus
břehule říční                - Riparia riparia
cvrčilka slavíková           - Locustella luscinioides
čáp bílý                     - Ciconia ciconia
čírka obecná                 - Anas crecca
hýl rudý                     - Carpodacus erythrinus
chocholouš obecný            - Galerida cristata
jestřáb lesní                - Accipiter gentilis
kopřivka obecná              - Anas strepera
koroptev polní               - Perdix perdix
krkavec velký                - Corvus corax
lejsek šedý                  - Muscicapa striata
moták pochop                 - Circus aeruginosus
moudivláček lužní            - Remiz pendulinus
ořešník kropenatý            - Nucifraga caryocatactes
potápka černokrká            - Podiceps nigricollis
potápka malá                 - Podiceps ruficollis
potápka roháč                - Podiceps cristatus
rorýs obecný                 - Apus apus
slavík obecný                - Luscinia megarhynchos
sluka lesní                  - Scolopax rusticola
strakapoud prostřední        - Dendrocopos medius
ťuhýk obecný                 - Lanius collurio
ťuhýk šedý                   - Lanius excubitor
vlaštovka obecná             - Hirundo rustica
výr velký                    - Bubo bubo

Savci (Mammalia)
bělozubka bělobřichá         - Crocidura leucodon
plch velký                   - Glis glis
veverka obecná               - Sciurus vulgaris 
Příl.IV
Vzor provedení služebního odznaku, razítka a průkazů
Popis služebního odznaku.
Služební odznak je oválného tvaru postaveného na výšku o rozměrech 6,5 x 5 cm, zelené barvy, se zlatým okrajem. Uprostřed oválu je velký státní znak České republiky. Po obvodu znaku je zlatý nápis "Ochrana přírody a krajiny České republiky". Odznak je kovový, smaltovaný.
Popis úředního razítka strážce podle § 20 odst. 2 vyhlášky:
Razítko má tvar obdélníku na šířku o rozměrech 7 x 2 cm s textem obsahujícím název orgánu, který stráž do funkce ustanovil, a dále s textem "stráž ochrany přírody a krajiny". Obsahem razítka je též jeho identifikační číslo.
Typ I. Služební průkaz
Přední strana služebního průkazu obsahuje následující údaje:
Pod horním okrajem průkazu je nápis "Ochrana přírody a krajiny České republiky". V levé části průkazu je rámeček na fotografii nositele. V pravé polovině průkazu je výrazný nápis "Služební průkaz", pod kterým je údaj o čísle průkazu, jménu a příjmení jeho držitele a údaj o území, pro které je průkaz vydán. Na přední straně je rovněž místo pro datum, označení orgánu, který průkaz vydal, a podpis odpovědného pracovníka.
Zadní strana služebního průkazu obsahuje v levé polovině velký státní znak České republiky a v pravé tento text:
Držitel služebního průkazu má právo při výkonu své pracovní činnosti ve smyslu ustanovení § 62 a 85 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny:
- kontrolovat dodržování předpisů o ochraně přírody a krajiny,
- vstupovat v nezbytných případech na cizí pozemky, přitom provádět potřebná měření, sledování, dokumentaci a požadovat informace nezbytné ke zjištění stavu přírodního prostředí.
Při výkonu této činnosti je držitel služebního průkazu povinen co nejvíce šetřit vstupem dotčené pozemky, jakož i všechna práva vlastníka.
Vstup do prostorů a objektů užívaných ozbrojenými silami a ozbrojenými sbory se řídí zvláštními předpisy.
Typ II. Služební průkaz strážce
Přední strana služebního průkazu obsahuje následující údaje:
Pod horním okrajem průkazu je nápis "Ochrana přírody a krajiny České republiky". V levé části průkazu je rámeček na fotografii nositele. V pravé polovině průkazu je výrazný nápis "Služební průkaz strážce", pod kterým je údaj o čísle průkazu, jménu a příjmení jeho držitele a údaj o území, pro které je průkaz vydán. Na přední straně je rovněž místo pro datum, označení orgánu, který průkaz vydal, a podpis odpovědného pracovníka.
Zadní strana služebního průkazu obsahuje v levé polovině velký státní znak České republiky a v pravé tento text:
Držitel průkazu strážce je oprávněn ve smyslu ustanovení § 62 a 81 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny:
- kontrolovat dodržování předpisů o ochraně přírody a krajiny,
- zjišťovat totožnost osob, které porušují předpisy na ochranu přírody,
- ukládat a vybírat blokové pokuty za přestupky na úseku ochrany přírody podle zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích,
- zadržet ke zjištění totožnosti osobu, kterou přistihne při porušování právních předpisů o ochraně přírody a krajiny, a odevzdat ji orgánu Policie České republiky; přistižené osoby jsou povinny uposlechnout,
- požadovat pomoc nebo součinnost orgánů Policie České republiky, popřípadě obecní policie, pokud nemohou splnění svých povinností zajistit vlastními silami a prostředky.
V případě bezprostředního ohrožení zájmů chráněných podle části druhé, třetí a čtvrté zákona ČNR č. 114/1992 Sb. je strážce oprávněn k pozastavení rušivé činnosti. O svém opatření bezodkladně vyrozumí územně příslušný orgán ochrany přírody, který je potvrdí, změní nebo zruší nejpozději do 15ti dnů od jeho vydání.
Typ III. Průkaz zpravodaje
Přední strana průkazu zpravodaje obsahuje následující údaje:
Pod horním okrajem průkazu je nápis "Ochrana přírody a krajiny České republiky". V levé části průkazu je rostlinný motiv tvořený lipovými listy. V pravé polovině průkazu je výrazný nápis "Průkaz zpravodaje", pod kterým je uvedeno číslo průkazu, jméno a příjmení jeho držitele a číslo držitelova občanského průkazu. Dále je tam údaj o území, pro které je průkaz vydán a místo pro datum, označení orgánu, který průkaz vydal a podpis odpovědného pracovníka.
Zadní strana průkazu zpravodaje obsahuje v levé polovině velký státní znak České republiky a v pravé tento text:
Držitel průkazu zpravodaje je členem stráže přírody ve smyslu ustanovení § 81 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Posláním stráže přírody a je kontrola dodržování předpisů o ochraně přírody a krajiny.
Zpravodaj v územním obvodu vymezeném na přední straně tohoto průkazu provádí podle pokynů orgánu ochrany přírody a krajiny, který ho ustanovil, sledování stavu přírody. Při své práci používá jednoduché přístroje, fotografické aparáty, mapy a jinou dokumentaci.
Všechny příslušné orgány, organizace a osoby se žádají, aby držiteli tohoto průkazu plnění funkce stráže přírody umožnily.
Příl.V
     Do kategorie "Národní přírodní rezervace" se převádějí:

Název                          Okres     Katastrální území             Zřízeno

Bořeň                          TP, MO    Chouč, Bílina, Liběšice       Výnos MK ČSR č. 8.826/76 (10. 2. 1977)
Božídarské rašeliniště         KV        Boží Dar, Jáchymov, Ryžovna   xVýnos MŠK č. 38.070/65 (24. 9. 1965)
Brouskův mlýn                  CB        Jílovice, Třebeč, Dvorec,     Vyhláška OÚ Čes. Budějovice (30. 12. 1991)
                                         Hluboká u Borovan
Břehyně-Pecopala               CL        Doksy, Hradčany               xVýnos MKI č. 11.934/67 (26. 9. 1967)
Bukačka                        RK        Sedloňov                      +Výnos MK č. 26.376/54 (5. 5. 1954)
Cahnov - Soutok                BV        Lanžhot                       +Vyhláška MŠVU č. 172.995/49 (19. 12. 1949)
Čantoria                       FM        Nýdek                         Vyhláška ONV Frýdek-Místek (20. 1. 1988)
Čertoryje                      HO        Kněždub, Tvarožná Lhota,      Výnos MK ČSR č. 9.430/87 (17. 6. 1987)
                                         Hrubá Vrbka
Červené blato                  CB        Byňov, Těšínov Hrdlořezy      Výnos MK ČSR č. 18.584/73 (29. 12. 1973)
Čtvrtě                         NB        Mcely                         Vyhláška ONV Nymburk (23. 6. 1989)
Děvín - Kotel - Soutěska       BV        Hor, Věstonice, Klentnice,    OSK Mikulov č. 8.963/1 (10. 5. 1946)
                                         Pavlov, Perná
Hůrka u Hranic                 PR        Hranice                       +Výnos MŠVU č. 39.336/52 (23. 7. 1952)
Chejlava                       PJ        Měcholupy                     +Výnos MK č. 17.510/55 (4. 7. 1956)
Chlumská stráň                 RO        Chlum                         Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
Jazevčí                        HO        Javorník, Nová Lhota u Veselí Vyhláška MK ČSR č. 9.430/87 (17. 6. 1987)
Jezerka                        CV, MO    Jezeří, Kundratice, Podhůří   Výnos MK ČSR č. 13.359/68 (20. 1. 1969)
Jezevčí vrch                   CL        Mařenice, Heřmanice           xVýnos MKI č. 13.902/67 (18. 11. 1967)
Kaluža                         OP        Lesní Albrechtice,Žimrovice   Výnos MK ČSR č. 10.750/69 (29. 10. 1969)
Karlovské bučiny               LB        Machnín                       Výnos MK ČSR č. 18.078/72 (29. 12. 1972)
Karlštejn                      BE        Bubovice, Budňany, Hostim,    +Výnos MK č. 24.029/55 (26. 4. 1955)
                                         Mořina, Srbsko, Sv. Jan p.
                                         Skalou, Hlásná Třebáň
Kladské rašeliny               CH,SO     Lázně Kynžvart, Mariánské     Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
                                         Lázně, Prameny, Vranov
Kněhyně-Čertův mlýn            FM,VS     Čeladná, Prostřední Bečva     Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
Koda                           BE        Korno, Srbsko, Tetín, Tobolka +Výnos MŠVU č. 32/946/52 (13. 3. 1952)
Kohoutov                       RO        Ostrovec                      xVýnos MŠK č. 19.882/66 (7. 5. 1966)
Králický Sněžník               UO, SU    Hor. Morava, Velká Morava     Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
                                         Sklenné u M. Moravy, Stříbrnice
Křivé jezero                   BV        Nové Mlýny, Milovice          Výnos MK ČSR č. 12.221/73 (9. 8. 1973)
                                         u Mikulova
Lednické rybníky               BV        Hlohovec, Charvátská          +Výnos MŠVU č. 49.004/52 (9. 1. 1953)
                                         Nová Ves, Lednice,
                                         Sedlec u Mikulova
Libický luh                    KO, NB    Velký Osek, Libice n. C.,     Vyhláška ONV Kolín (1. 5. 1985 a
                                         Oseček                        vyhláška ONV Nymburk (5. 12. 1985)
Lichnice - Kaňkovy Hory        CR        Třemošnice, Závratec, Rudov,  + Výnos MK č. 65.968/54 (26. 7. 1955) a
                                         Javorka, Dolní Počátky,       vyhláška ONV Chrudim (21. 11. 1990)
                                         Podhradí, Lhůty, Starý Dvůr,
                                         Kubíkovy Duby, Počátky Horní
Lovoš                          LT        Lhotka n.L., Oparno           +Vyhláška MŠVU č. 216.714/48 (16. 11. 1948)
Malý a Velký Štít              LN        Vinařice u Loun               Vyhláška ONV Louny (14. 9. 1989)
Milešovka                      LT        Milešov                       +Výnos MŠVU č. 102.391/51 (25. 9. 1951)
Mionší                         FM        Dol. Lomná, Hor. Lomná        +Výnos MK č. 12.849/54 (10. 3. 1954)
Mohelenská hadcová step        TR        Mohelno                       +Výnos MŠVU č. 48.267/52 (11. 12. 1952)
Novodomské rašeliniště         CV        Načetín, Pohraniční           x Výnos MKI č. 13.901/67 (18. 11. 1967)
Oblík                          LN        Mnichv, Raná                  xVýnos MKI č. 13.904/67 (18. 11. 1967)
Pluhův Bor                     SO        Louka                         Výnos MK ČSR č.13.365/69 (28. 12. 1969)
Pochvalovská stráň             RA        Kozojedy                      Vyhláška ONV Rakovník (24. 2. 1989)
Polabská černava               ME        Mělnická Vrutice              +Vyhláška MŠO č. 45.761/46 (26. 8. 1946)
Polanská niva                  OV        Polanka nad Odrou             Vyhláška MěNV Ostrava (12. 6. 1985)
Porážky                        UH, HO    Slavkov, Nová Lhota u Veselí  Výnos MK ČSR č. 9.430/87 (17. 6. 1987)
Pouzdřanská step - Kolby       BV        Pouzdřany, Uherčice           + Výnos MK č. 3.075/56 (4. 7. 1956) a
                                                                       vyhláška ONV Břeclav (9. 10. 1986)
Praděd                         BR, SU    Karlov, Malá Morávka,         Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
                                         Železná pod Pradědem,
                                         Rejhotice, Kouty n.Des.,
                                         Domašov
Pulčín - Hradisko              VS        Pulčín                        Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
Radostínské rašeliniště        ZR        Radostín u Vojnova            Výnos MK ČSR č. 9.432/87 (17. 6. 1987)
                                         Městce, Vojnův Městec
Radhošť                        NJ        Trojanovice                   Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
Ramena řeky Moravy             OC        Horka n.Mor., Střeň, Lhota    Vyhláška ONV Olomouc (28. 2. 1990)
                                         n.Mor., Náklo, Hynkov,
                                         Unčovice, Rozvadovice,
                                         Pňovice
Raná                           LN        Raná                          +Výnos MŠVU č. 93.653/51 (23. 5. 1951) 
Ranšpurk                       BV        Lanžhot                       +Vyhláška MŠVU č. 172.995/49 (19. 12. 1949)
Rašeliniště Jizerky            JN        Jizerka                       xVýnos MŠK č. 41.348/65 (19. 10. 1965)
Rašeliniště Jizery             JN, LB    Jizerka, Lázně Libverda,      xVýnos MŠK č. 41.348/65 (19. 10. 1965)
                                         Bílý Potok
Rašeliniště Skřítek            SU, BR    Rudoltice, Žďárský Potok      Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
Razula                         VS        Velké Karlovice               +Vyhláška MŠVU č. 111.318/49 (8. 12. 1949)
Rejvíz                         BR, SU    Rejvíz, Seč                   Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb.
                                                                       (14. 12. 1990)
Růžák                          DC        Růžová, Srbská Kamenice       Výnos MK ČSR č. 16.170/73 (29. 12. 1973)
Řežabinec a Řežabinecké tůně   PI        Lhota u Kestřan, Ražice,      +Vyhláška MŠVU č. 171.559/49 (19. 11. 1949) a
                                         Putim                         vyhláška ONV Písek (4. 12. 1985)
Salajka                        FM        Bílá                          +Výnos MŠK č. 18.276/55 (4. 6. 1956)
Sedlo                          LT        Hor. Chobolice, Srdov         Výnos MKI č. 12.609/68 (10. 9. 1968)
Slanisko u Nesytu              BV        Sedlec u Mikulova             Vyhláška ONV Břeclav (4. 10. 1961)
Soos                           CH        Dvorek, Nová Ves, Vonšov      xVýnos MŠK č. 45.160/64 (7. 11. 1964)
Stará řeka                     JH        Holičky                       +Výnos MK č. 1.604/56 (5. 3. 1956)
Strabišov - Oulehla            KM        Kunkovice, Lísky              +Výnos MK č. 70.847/54 (14. 1. 1956) a
                                                                       +výnos MŠO 155-1-1/5-53 (8. 5. 1953)
Šerák - Keprník                SU        Adolfovice, Hor, Lipová, Nové Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
                                         Losiny, Ostružná
Špraněk                        OC        Březina                       +Výnos MŠVU č. 48.988/49 (5. 4. 1949)
Tabulová,                      BV        Bavory, Klentnice,            Výnos MŠVU č. 97.095/51-IV/5 (25. 6. 1951)
Růžový vrch                              Perná                         a +výnos MŠO č. 101.109/53 (20. 5. 1953)
a Kočičí kámen
Trčkov                         RK        Trčkov                        Vyhláška ONV Rychnov n.Kn. (1. 7. 1982)
Týřov                          BE, RA    Skryje, Broumy, Karlova Ves   Výnos MK ČSR č. 6.051/84 (28. 3. 1984)
Úhošť                          CV        Pokutice, Uhošťany, Zásada,   Výnos MK ČSR č. 7.123/74 (17. 7. 1974)
                                         Unhošť
Velká Pleš                     RA        Branov                        Výnos MK ČSR č. 6.049/84 (28. 3. 1984)
Velké jeřábí jezero            SO        Prebuz, Stříbrná              Vyhláška MZ č. 1.268-VIII/B - 1938 (4. 2. 1938)
Velký a Malý Tisý              JH        Lomnice n.L., Lužnice,Přeseka +Výnos MŠK č. 52.056/57 (17. 6. 1957)
Velký močál                    SO        Rolava                        Výnos MK ČSR č. 6.006/68 (10. 2. 1969)
Velký Špičák                   JI        Třešť                         xVýnos MŠK č. 45.171/64 (7. 11. 1964)
Větrníky                       VY        Letonice                      +Výnos MŠVU č. 99.260/51 (27. 6. 1951) a
                                                                       vyhláška ONV Vyškov (8. 11. 1990)
Větrušická rokle               PY        Větrušice                     Výnos MK ČSR č. 13.363/68 (20. 1. 1969)
Voděradské bučiny              KO, PY    Černé Voděrady, Jevany,       +Výnos MK č. 13.600/55 (4. 3. 1955)
                                         Vyžlovka, Louňovice
Vrapač                         OC        Mladeč                        Výnos MK ČSR č. 3.5000/89 (19. 1. 1989)
Vůznice                      RA, BE, KL  Sýkořice, Nižbor, Běleč       Výnos MK ČSR č. 6.052/84 (28. 3. 1984)
Vyšenské kopce                 CK        Vyšný, Kladné,                +Vyhláška MŠVU č. 86.969/51 (6. 3. 1951) a
                                         Kladné - Dobrkovice           vyhláška OÚ Český Krumlov (21. 4. 1992)
Zahrady po Hájem               HO        Velká nad Veličkou            Výnos MK ČSR č. 9.430/87 (17. 6. 1987)
Zástudánčí                     PR        Tovačov, Lobodice             +Výnos MŠVU č. 46.340/52 (24. 2. 1953)
Zhejral                        JI        Klatovec                      Vyhláška ONV Jihlava (8. 7. 1982)
Žákova hora                    ZR        Cikháj                        Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
Žofinka                        JH        Dvory n.L.                    Výnos MK ČSR č. 15.732/74 (16. 1. 1975)
-----------------------------------
Vysvětlivky: + - přehlášeno výnosem MK ČSR č.j. 14.200/88 z 29. 11. 1988
             x - přehlášeno výnosem MK ČSR č.j. 17.094/87 z 21. 12. 1987

                                 Do kategorie "Národní přírodní památka" se převádějí:

Název                        Okres       Katastrální území                 Zřízeno

Americká zahrada             KT          Chudenice                     Výnos MK ČSR č. 13.369/69 (28. 12. 1969)
Babiččino údolí              NA          Ratibořice, Česká Skalice,    +Výnos MŠVU č. 35.789/52 (9. 6. 1952)
                                         Slatina n. Úpou, Zlič, Žernov,
                                         Malá Skalice, Červená Hora
Barrandovské skály           Pha 5       Hlubočepy, Malá Chuchle       Vyhláška NVP (27. 5. 1982)
Bílé stráně                  LT          Pokratice                     +Výnos MK č. 19.161/54 (30. 3. 1954)
Blanice                      PT, CK      Horní Sněžná, Křištanov,      Vyhláška ONV v Prachaticích (24. 5. 1989),
                                         Spálenec, Zbytiny, Koryto,    Vyhláška OÚ v Prachaticích č. 1/92 (3. 3. 1992)
                                         Volary, Arnoštov, Jablonec,   a Vyhláška ONV v Českém Krumlově (15. 11. 1990)
                                         Ondřejov, Uhlíkov 
Borečský vrch                LT          Boreč                         +Výnos MŠVU č. 96.515/51 (23. 6. 1951)
Borový                       SU          Žulová                        Vyhláška ONV Šumperk (16. 6. 1987)
Březinské tisy               DC          Březiny, Chlum                Výnos MK ČSR č. 14.619/68 (10. 2. 1969)
Búrová                       HO          Suchov                        Výnos MK ČSR č. 9.430/87 (17. 6. 1987)
Ciboušov                     CV          Vernéřov                      Vyhláška ONV Chomutov (9. 9. 1983)
Cikánka I.                   Pha 5       Radotín                       Vyhláška NVP (4. 7. 1988)
Cikánský dolík               KL          Bílichov                      Vyhláška ONV Kladno (29. 9. 1987)
Černá rokle                  PZ, Pha 5   Kosoř, Radotín                Vyhláška Stč. KNV (22. 9. 1970)
Čertova zeď                  LB          Kotel, Smržov                 Vyhláška ONV Liberec (2. 3. 1964)
Červený kopec                BM          Bohunice                      Vyhláška NV Brno (24. 11. 1970)
Dalejský profil              Pha 5       Řeporyje, Holyně, Stodůlky    Vyhláška NVP (27. 5. 1982)
Doupňák                      CV          Klášterec n. O., Miřetice     Vyhláška ONV Chomutov (9. 9. 1983)
Dubí hora                    LT          Konojedy                      Vyhláška ONV Litoměřice (14. 10. 1966)
Dunajovické kopce            BV          Březí, Brod nad Dyjí,         Vyhláška ONV Břeclav (27. 9. 1990)
                                         Dobré Pole,
                                         Dol. Dunajovice
Hojkovské rašeliniště        JI          Hojkov                        Vyhláška ONV Jihlava (8. 7. 1982)
Holý vrch                    ME          Střemy                        +Výnos MŠK č. 61.226/57 (14. 8. 1957)
Hrdibořické rybníky          PV          Hrdibořice                    Vyhláška ONV Prostějov (27. 9. 1990)
Chropyňský rybník            KM          Chropyně                      +Výnos MK č. 35.431/54 (14. 5. 1954)
Jankovský potok              PE          Vyskytná, Mysletín, Zachonín, Vyhláška OÚ Pelhřimov (27. 2. 1992)
                                         Jankov, Mladé Bříště, Staré
                                         Bříště
Jánský vrch                  MO          Korozluky                     +Výnos MŠVU č. 102.256/51 (25. 9. 1951)
Jeskyně Pekárna              BO          Mokrá                         Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
Kamenná slunce               LO          Hnojnice                      Vyhláška ONV Louny (10. 9. 1965)
Kaproun                      JH          Kaproun                       Vyhláška ONV Jindřichův (10. 12. 1987)
Kleneč                       LT          Kleneč                        Výnos MK ČSR č. 9.860/76 (1. 10. 1976)
Klonk                        BE          Suchomasty                    Vyhláška Stč. KNV (8. 2. 1977)
Komorní hůrka                CH          Skalka, Slatina               + Výnos MŠVU č. 100.585/51 (14. 8. 1951)
Kotýz                        BE          Tmáň, Koněprusy               Vyhláška ONV Beroun (17. 4. 1986)
Kozákov                      SM          Loktuše, Lestkov, Vesec       Vyhláška ONV Semily (13. 6. 1985)
Křéby                        KM          Prasklice                     +Výnos MK č. 55.841/54 (4. 7. 1956)
Křížky                       CH          Prameny                       Vyhláška ONV Cheb (22. 12. 1962)
Landek                       OV          Petřkovice, Koblov            Vyhláška ONV Opava (12. 8. 1966)
                                                                       a vyhláška NV města Ostravy (13. 12. 1989)
Lochkovský profil            Pha 5       Lochkov, Radotín              Vyhláška NVP (4. 7. 1988)
Luční                        TA          Turovec                       Vyhláška ONV Tábor (21. 1. 1988)
Lužní potok                  CH          Trojmezí, Pastviny            Vyhláška ONV Cheb (14. 12. 1989)
Malhotky                     VY          Nevojice                      Vyhláška ONV Vyškov (8. 11. 1990)
Medník                       PZ          Hradišťko                     Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
Na Adamcích                  HO          Želetice                      Výnos MK ČSR č. 18.245/72 (29. 12. 1972)
Na požárech                  TC          Jedlina                       Vyhláška OÚ Tachov (26. 2. 1992)
Na skále                     OC          Žerůvky, Hněvotín             Výnos MK ČSR č. 9.857/76 (10. 2. 1977)
Na Špičáku                   SU          Supíkovice                    Výnos MK ČSR č. 9.647/70 (10. 11. 1970)
Odkryv v Kravařích           OP          Kravaře                       Vyhláška Sm KNV (24. 4. 1979)
Odlezelské jezero            PS          Odlezly, Potvorov             Vyhláška ONV Plzeň sever (7. 3. 1975)
Panská skála                 CL          Kamenický Šenov               Výnos MK II-3-155.1-19/4-53 (18. 9. 1953),
                                                                       vyhláška  ONV Česká Lípa (6. 9. 1963)
                                                                       a vyhláška ONV Česká Lípa (12. 1. 1989)
Park v Bílé Lhotě            OC          Bílá Lhota                    Výnos MK ČSR č. 13.828/69 (28. 12. 1969)
Pastvisko u Lednice          BV          Lednice                       Vyhláška ONV Břeclav (27. 9. 1990)
Pastviště u Fínů             KT          Albrechtice                   Vyhláška ONV Klatovy (30. 4. 1985)
Požáry                       Pha 5       Řeporyje                      Vyhláška NVP (27. 5. 1982)
Pravčická brána              DC          Hřensko                       Vyhláška ONV Děčín (6. 12. 1963)
Ptačí hora                   BR          Nové Heřmínovy                Výnos MK ČSR č. 14.4474/69 (2. 2. 1970)
Radouč                       MB          Debř                          Výnos MK č. 6.089/77 (5. 12. 1977)
Rendezvous                   BV          Valtice                       Vyhláška ONV Břeclav (27. 9. 1990)
Rešovské vodopády            BR          Rešov, Ruda                   Vyhláška ONV Bruntál (25. 10. 1989)
Rovná                        ST          Rovná                         Výnos MK ČSR č. 18.768/72 (29. 12. 1972)
Rudlické propadání           BK          Rudice, Jedovnice             Vyhláška ONV Blansko (19. 4. 1990)
Růžičkův lom                 PV          Čelechovice na Hané           Vyhláška ONV Prostějov (18. 7. 1974)
Rybníček u Hořan             KH          Hořany                        Vyhláška ONV Kutná Hora (10. 10. 1985)
Skalky skřítků               KV          Hradiště u Karlových Var      Vyhláška ONV Karlovy Vary (20. 11. 1979)
Slatinná louka u Velenky     NB          Hradištko                     Výnos MK ČSR č. 17.977/72 (29. 12. 1972)
Státní lom                   PV          Čelechovice na Hané           Vyhláška ONV Prostějov (18. 7. 1974)
Stránská skála               BM          Slatina                       Vyhláška NV Brno (23. 3. 1978)
Strážník                     SM          Petřimov                      xVýnos MŠK č. 35.702/63 (24. 8. 1963)
Stročov                      TA          Libenice                      Vyhláška ONV Tábor (18. 11. 1990)
Suché skály                  JN          Besedice                      Výnos MŠK č. 65.972/54 (4. 7. 1956)
                                                                       a vyhláška  ONV Jablonec nad N. (1. 10. 1965)
Šipka                        NJ          Štramberk                     +Vyhláška MŠK č. 35.013/59 (9. 1. 1960)
Švařec                       ZR          Koroužné, Švařec              Vyhláška ONV Žďár (25. 7. 1985)
Terčino údolí                CB          Údolí u N. Hradů, Svébohy     +Vyhláška MŠVU č. 27.432/49 (19. 2. 1949)
Třesín                       OC          Mladeč, Měník                 Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
U hajnice                    PT          Libotyně                      Vyhláška OÚ Prachatice (3. 3. 1992)
U Nového mlýna               Pha 5       Holyně, Hlubočepy             Vyhláška NVP (27. 5. 1982)
Upolínová louka pod Křížky   CH          Prameny                       Vyhláška ONV Cheb (30. 8. 1990)
V jezírkách                  KO          Velim                         Vyhláška ONV Kolín (17. 12. 1987)
Váté písky                   HO          Bzenec, Vracov                Vyhláška ONV Hodonín (25. 10. 1990)
Velký Roudný                 BR          Roudno                        Vyhláška ONV Bruntál (26. 4. 1966)
Velký vrch                   LN          Vršovice                      Vyhláška ONV Louny (14. 9. 1989)
Venušiny misky               SU          Velká Kraš                    Vyhláška ONV Šumperk (9. 12. 1971)
Vizír                        JH          Hamr                          Vyhláška ONV Jindřichův Hradec (10. 12. 1987)
Vosek                        RO          Osek, Volduchy                Vyhláška ONV Rokycany (5. 9. 1989)
Vrkoč                        UL          Vaňov                         Vyhláška ONV Ústí n.L. (10. 6. 1966)
Zlatý Kůň                    BE          Koněprusy                     Výnos MK ČSR č. 17.864/72 (29. 12. 1972)
Zlatý vrch                   DC          Líska                         Vyhláška ONV Děčín (18. 2. 1964)
Železná hůrka                CH          Mýtina I                      Vyhláška ONV Cheb (28. 4. 1961)
---------------------------------
Vysvětlivky: + - přehlášeno výnosem MK ČSR č.j. 14.200/88 z 29. 11. 1988
             x - přehlášeno výnosem MK ČSR č.j. 17.094/87 z 21. 12. 1987

         Do kategorie "Přírodní rezervace" se převádějí:

Název                        Okres       Katastrální území                   Zřízeno
Andělova zmola               PV          Čechy p. Kosířem                    Vyhláška ONV Prostějov (27. 9. 1990)
Baba - V bukách              ZR          Bohdalov, Chroustov                 Vyhláška ONV Žďár n. S. (25. 10. 1990)
Babí lom                     BO          Lelekovice                          Vyhláška ONV Brno-venkov (11. 12. 1980)
Bayerova                     BK          Křtiny                              Výnos MK ČSR č. 16.984/74 (17. 4. 1975)
Bažantnice u Pracejovic      ST          Nové Strakonice                     Vyhláška ONV Strakonice (14. 11. 1985)
Bažantnice v Uhersku         PU          Uhersko                             +Výnos MŠVU č. 31.046/52 (15. 3. 1952)
Běleč                        KT          Malechov                            +Výnos MK č. 68.737/54 (12. 4. 1955)
Bělyšov                      KT          Slatina                             +Výnos MK č. 59.578/54 (17. 3. 1955)
Bílé potoky                  ZL          Val. Klobouky                       Vyhláška ONV Gottwaldov (16. 9. 1982)
Biskoupský kopec             BO          Biskoupky                           Vyhláška ONV Brno-venkov (27. 12. 1979)
Blátka                       PV          Určice, Vincencov, Vranovice        Vyhláška ONV Prostějov (31. 10. 1985)
Borek u Velhartic            KT          Velhartice                          Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb.
                                                                             (14. 12. 1990)
Bořinka                      CK          Holubov, Chlum                      Vyhláška ONV Čes. Krumlov (15. 11. 1990)
Bosonožský hájek             BM          Bosonohy                            Vyhláška ONV Brno-město (21. 12. 1985)
Brdatka                      RA          Křivoklát                           Výnos MK ČSR č. 6.044/84 (28. 3. 1984)
Břenčák                      BM          Kníničky                            Vyhláška MěNV Brno (10. 12. 1987)
Březina                      LT, TP      Milešov, Kostomlaty                 Výnos MK ČSR č. 13.364/68 (20. 1. 1969)
Březinka                     BK          Březina                             Výnos MK ČSR č. 18.583/73 (29. 12. 1973)
Bučina u Suché louky         PV          Buková                              Vyhláška ONV Prostějov (21. 6. 1990)
Bukové kopce                 JH          Chlum u Třeboně                     Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb.
                                                                             (14. 12. 1990)
Bukovec                      FM          Bukovec                             Vyhláška ONV Frýdek-Místek (20. 1. 1988)
Bukoveček                    PR          Paršovice                           xVýnos MŠK č. 32.047/62 (31. 7. 1962)
Buky u Vysokého Cvojna       PU          Bělečko, Vysoké Chvojno             +Výnos MK č. 54.131/54 (14. 3. 1955)
Bystřice                     DO          Pec                                 Výnos MK ČSR č. 9.296/69 (20. 11. 1969)
Coufavá                      BO          Vranov                              Výnos MK ČSR č. 7.033/76 (1. 6. 1976)
Čabel                        DC          Bynovec                             Výnos MK ČSR č. 16.634/73 (29. 12. 1973)
Černá hora                   JN, LB      Bedřichov, Hejnice                  xVýnos MŠK č- 41.347/65 (19. 10. 1965)
Černá jezírka                JN, LB      Jizerka, Bílý Potok                 xVýnos MŠK č. 41.348/65 (19. 10. 1965)
Čerňava                      KM          Rajnochovice                        Výnos MK ČSR č. 7.827/75 (28. 9. 1975)
Černínovsko                  ME          Libiš                               +Vyhláška MŠVU č. 146.992/50 (16. 3. 1950)
Černovický hájek             BM          Brněnské Ivanovice                  Vyhláška MěNV Brno (28. 7. 1977)
Černý důl                    RK          Hor. Rokytnice, Vrchní Orlice       +Výnos MK č. 45.962/54 (21.7. 1954)
Černý les u Šilhéřovic I-II  OP          Šilhéřovice                         Výnos MK ČSR č. 14.475 a 14.476/69
                                                                             (2. 2. 1970)
Čertova hora u Vráže         PI          Zlivice                             Vyhláška ONV Písek (4. 12. 1985)
Čertova skála                RA          Hracholusky                         +Vyhláška MŠVU č. 14.737/49 (27. 1. 1949)
Čertova stráň                PT          Včelná pod Boubínem                 Vyhláška OÚ Prachatice (3. 3. 1992)
Červený kříž                 RA          Roztoky u Křivoklátu                Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
Český Jílovec                CK          Hor. Jílovice                       Výnos MŠANO č. 8.865/35 (8. 2. 1935)
Čičov                        LN          Hořenec                             +Výnos MŠVU č. 92.896/51 (23. 5. 1951)
Čihadlo                      BO          Babice n. Svitavou                  Výnos MK ČSR č. 7.037/76 (1. 10. 1976)
Čížov                        BN          Týnec n.S.                          Vyhláška ONV Benešov (15. 11. 1990)
Člupy                        VY          Marefy                              Vyhláška ONV Vyškov (8. 11. 1990)
Čtyři palice                 ZR, SY      Milovy, Březiny                     Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb.
                                                                             (14. 12. 1990)
Dařenec                      OP          Vřesina                             Výnos MK ČSR č. 3.025/69 (10. 2. 1969)
Dědovické stráně             PI          Dědovice                            Výnos MK ČSR č. 3.603/74 (22. 2. 1974)
Dětanský chlum               LN          Nepomyšl                            xVýnos MKI č. 13.904/67 (18. 11. 1967)
Dívčí kámen                  CK          Křemže                              +Výnos MŠVU č. 35.933/52 (11. 7. 1952)
Divoká Šárka                 Pha 6       Liboc                               Vyhláška NVP (10. 11. 1964)
Dobročkovské hadce           PT          Dobročkov                           Vyhláška OÚ Prachatice (3. 3. 1992)
Dolejší rybník               ST          Tchořovice                          Vyhláška ONV Strakonice (14. 11. 1985)
Dolnoněmčanské louky         UH          Slavkov                             Vyhláška ONV Uherské Hradiště
                                                                             (22. 7. 1982)
Dománovický les              KO          Dománovice, Radovesnice II          Vyhláška ONV Kolín (15.12.1988)
Doubek                       PR          Zámrsky                             Výnos MK ČSR č. 3.500/89
                                                                             (19. 1. 1989)
Drahotínský les              DO          Poběžovice, Drahotín, Hvožďany      Vyhláška ONV Domažlice (22.10.1987)
Drahy                        UH          Horní Němčí                         Vyhláška ONV Uherské Hradiště
                                                                             (22. 7. 1982)
Dřínová                      BO          Babice nad Svitavou                 Výnos MK ČSR č. 18.923/73
                                                                             (29. 12. 1973)
Dubcová                      VS          Kateřinice                          +Výnos MK č. 22.111/55 (14. 1. 1956)
Dubensko                     PS          Chříč                               xVýnos MŠK č. 34.697/65 (13. 8. 1965)
Dubno                        NA          Čes. Skalice, Kleny, Zlič           +Výnos MK č. 44.761/55 (17. 2. 1956)
Dukovanský mlýn              TR          Dukovany                            Vyhláška ONV Třebíč (20. 10. 1983)
Duny u Sváravy               PU          Labské Chrčice                      Vyhláška ONV Pardubice (9. 7. 1980)
Dvorčák                      PR          Paršovice                           xVýnos MŠK č. 32.047/62 (31. 7. 1962)
Dvořiště                     CB          Dolní Slověnice                     Vyhláška ONV České Budějovice
                                                                             (24. 9. 1990)
Fabián                       JH          Dolní Lhota                         Výnos MK ČSR č.3.604/74 (22. 2. 1974)
Fajmanovy skály - Klenky     PJ          Chynín                              Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14.12.1990)
Františkov                   SU          Nové Losiny                         +Výnos MK č. 27.497/54 (11. 6. 1954)
Getsemanka                   PB          Hutě p. Třemešínem, Věšín           xVýnos MŠK č. 54.391/65 (13. 1. 1966)
Grünwaldské vřesoviště       TP          Nová Ves                            Vyhláška ONV Teplice (12. 10. 1989)
Grybla                       BN          Krhanice                            Vyhláška ONV Benešov (6. 12. 1985)
Habrová seč                  TR          Nové Syrovice                       Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
Hadí vrch                    JH          Rajchléřov                          Vyhláška ONV Jindř. Hradec (10. 12. 1987)
Hašky                        VY          Nevojice                            Vyhláška ONV Vyškov (8. 11. 1990)
Háj                          PS          Druztová                            Výnos MK ČSR č. 13.366/69 (28. 12. 1969)
Herštýn                      DO          Němčice                             +Výnos MK č. 68.733/54 (12. 4. 1955)
Hněvošický háj               OP          Hněvošice                           Výnos MK ČSR č. 3.909/69 (20. 11. 1969)
Holubovské hadce             ČK          Holubov, Křemže, Třísov             Výnos MK ČSR č. 18.767/72 (29. 12. 1972)
Holý vrch u Hlinné           LT          Hlinná                              +Vyhláška MŠVU č. 76.905/49 (8. 7. 1949)
Homolka                      Pha 5       Velká Chuchle                       Vyhláška NVP (28. 1. 1982)
Horky                        HO          Milotice                            Vyhláška ONV Hodonín (1. 7. 1989)
Horní louky                  UH          Suchá Loz                           Vyhláška ONV Uherské Hradiště (222. 7. 1982)
Horusická blata              TA, CB      Horusice, Bošilec                   Vyhláška ONV Tábor (18. 11. 1990) a
                                                                             vyhláška OÚ Čes. Budějovice (30. 12. 1991)
Hořina                       OP          Tábor                               +Vyhláška MŠVU č. 197.108/48 (5. 11. 1948)
Hoříněveská bažantnice       HK          Hoříněvec                           Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
Hovoranské louky             HO          Hovorany                            Vyhláška OÚ Hodonín (28. 2. 1992)
Hradčanské rybníky           CL          Hradčany, Strážov                   xVýnos MKI č. 11.034/67 (26. 9. 1967)
Hradec                       PB          Dobříš                              Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
Hradišťanská louka           TP          Mukov                               +Výnos MŠVU č. 108.067/51 (3. 1. 1952)
Hraniční louka               RK          Trčkov                              Vyhláška ONV Rychnov n.Kn. (1. 7. 1982)
Hrádek                       BV          Mokrůvky                            Vyhláška ONV Břeclav (9. 10. 1986)
Hrbáčkovy tůně               PY, NB      Sedlčánky, Káraný, Lysá n.L.,       Vyhláška ONV Praha-východ (24. 6. 1988) a
                                         Přerov n.L.                         vyhl. ONV Nymburk (23. 6. 1989)
Hrby                         PI          Zlivice                             Výnos MK ČSR č. 8.806/73 (9. 8. 1973)
Hutě                         UH          Žitková                             Vyhláška ONV Uherské Hradiště (22. 7. 1982)
Hvozdnice                    OP          Uhlířov, Štáblovice, Slavkov        Vyhláška ONV Opava (27. 9. 1988)
Chlum                        KV          Chlum                               +Výnos MŠO č. 16.637/47 (24. 2. 1947)
Choustník                    TA          Choustník                           +Výnos MŠVU č. 170.405/49 (19. 11. 1949)
Chropotínský háj             RK          Ledce                               +Výnos MK č. 49.505/54 (14. 3. 1955)
Chuchelský háj               Pha 5       Malá Chuchle, Velká Chuchle         Vyhláška NVP (27. 5. 1982)
Chynínské buky               PJ          Chynín                              Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
Jalovcová stráň              ZL          Nedašov                             Vyhláška ONV Gottwaldov (16. 9. 1982)
Jaronínská bučina            CK          Jaronín                             Výnos MK ČSR č. 12.894/73 (24. 10. 1973)
Javorůvky                    ZL          Valašské Klobouky                   Vyhláška ONV Gottwaldov (16. 9. 1982)
Jelení bučina                BR          Ludvíkov                            Vyhláška MŽP ČR č. 6/19961 Sb. (14. 12. 1990)
Jelení lázeň                 RK          Deštné v Orl. horách                Vyhláška ONV Rychnov n.Kn. (1. 7. 1982)
Jelení skok                  BO          Vranov                              Výnos MK ČSR č. 7.034/76 (1. 6. 1976)
Jelení vrch                  KT          Habartice                           xVýnos MŠK č. 33.147/66 (16. 8. 1966)
Jelení žlíbek                BM          Bystrc                              Vyhláška MěNV Brno (21. 4. 1979)
Jouglovka                    BE          Broumy                              Výnos MK ČSR č.6.041/84 (28. 3. 1984)
Kabečnice                    RA          Sýkořice                            Výnos MK ČSR č. 6.045/84 (28. 3. 184)
Kamenný vrch nad Myslivnou   BM          Nový Lískovec                       Vyhláška MěNV Brno (23. 3. 1978)
Kamenný vrch u Kurdějova     BV          Kurdějov                            +Vyhláška MŠK č. 815/56 (4. 7. 1956)
Karlické údolí               BE, PZ      Mořinka, Dobřichovice, Vonoklasy    Výnos MK ČSR č. 18.009/72 (29. 12. 1972)
Karlov                       ZN          Šanov nad Jeviš.                    Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
Karlovice sever              BR          Karlovice                           xVýnos MK ČSR č. 4.753/70 (3. 8. 1970)
Kladrubská hora              TA          Kladruby                            Vyhláška ONV Tábor (18. 11. 1990)
Klapice                      Pha 5       Radotín                             Vyhláška NVP (4. 7. 1988)
Klánovický les - Cyrilov     Pha 9,      Újezd n. Lesy, Klánovice,           Vyhláška NVP (28. 1. 1982 a 4. 7. 1988) a
                             PY          Horní Počernice, Jirny,             vyhláška ONV Praha-vých. (16. 2. 1990)
                                         Šestajovice, Úvaly
Klečové louky                LB          Hejnice                             xVýnos MŠK č. 41.351/65 (19. 10. 1965)
Kleť                         CK          Chlum, Křenov                       +Výnos MK č. 7.485/56 (10. 5. 1956)
Klíč                         CL          Svor                                xVýnos MKI č. 13.902/67 (18. 11. 1967)
Klíny                        FM          Čeladná                             Výnos MK ČSR č. 9.858/76 (10. 2. 1977)
Kloc                         JI          Loučky                              Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
Klokočské skály              SM          Klokočí, Sekerovy Loučky,           Vyhláška ONV Semily (13. 6. 1985)
                                         Bělá u Turnova
Kněží hora                   PV          Krumsín                             Vyhláška ONV Prostějov (29. 6. 1989)
Kněží hora u Katovic         ST          Katovice                            Vyhláška ONV Strakonice (14. 11. 1985)
Kobylí draha                 PZ          Hradišťko                           Vyhláška ONV Praha-západ (13. 12. 1989)
Kocelovické pastviny         ST          Kocelovice                          Vyhláška ONV Strakonice (19. 3. 1990)
Kokořínský důl               ME, CL      Bosyně, Dobřeň, Janova Ves,         +Výnos MK č. 4628/53 (7. 11. 1953)
                                         Jestřebice, Kanina, Kokořín,
                                         Nebužely, Olešno, Sedlech, Střemy,
                                         Tubož, Vysoká, Mšeno
Kokšín                       PJ          Hořehledy                           Vyhláška MŽP ČR č. 6./1991 Sb. (14. 12. 1992)
Komáří vrch                  RK          Černá Voda, Říčky                   Výnos MK ČSR č. 8.904/73 (9. 8. 1973)
Kotvice                      NJ          Nová Horka                          Výnos MK ČSR č. 3.025/70 (10. 3. 1970)
Kralovické louky             PT          Kralovice                           Vyhláška OÚ Prachatice (3. 3. 1992)
Krašov                       PS          Bohy                                + Výnos MŠVU č. 108.068/51 (28. 1. 1952)
Krkanka                      CR          Čes. Lhotice, Licibořice, Nasavrky  Vyhláška ONV Chrudim (21. 11. 1990)
Krkavčina                    PI          Dědovice                            Výnos MK ČSR č. 3.606/74 (22. 2. 1974)
Krnovec                      BM          Bystrc                              Vyhláška MěNV Brno (10. 12. 1987)
Kuchyňka                     PB          Pičín                               Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
Kulivá hora                  PZ          Třebotov                            Výnos MK ČSR č. 17. 978/72 (29. 12. 1972)
Kuřidlo                      ST          Dražejov                            Vyhláška ONV Strakonice (14. 11. 1985)
Kutaný                       VS          Halenkov                            Výnos MK ČSR č. 3.023/69 (10. 2. 1969)
Kútky                        HO          Radějov                             Výnos MK ČSR č. 9.430/87 (17. 6. 1987)
Lazy                         ZL          Bylnice                             Vyhláška ONV Gottwaldov (12. 7. 1984)
Lhotecká stráň               KH          Nová Lhota                          Vyhláška ONV Kutná Hora (10. 10. 1985)
Libín                        PT          Prachatice                          Vyhláška ONV Prachatice (18. 2. 1988)
Lípa                         RO          Ostrovec                            Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
Lipovské upolínové louky     PV          Lipová, Brodek                      Vyhláška ONV Prostějov (21. 6. 1990)
Lipská hora                  LT          Mrsklesy                            Výnos MK ČSR č. 9.854/76 (10. 12. 1976)
Lopata                       PJ          Milínov                             Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
Loučky                       JI          Loučky                              Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
Louky pod Kumstátem          BV          Krumvíř                             +Výnos MK č. 66.827/54 (17. 3. 1954)
Louky v oboře Libeň          RA          Mšecké Žehrovice                    Vyhláška ONV Rakovník (16. 6. 1989)
Loužek                       LT          Doksany                             Výnos MK ČSR č. 9.856/76 (10. 8. 1977)
Luh u Telče                  JI          Telč                                Vyhláška ONV Jihlava (3. 5. 1984)
Machová                      HO          Javorník                            Výnos MK ČSR č. 9.430/87 (17. 6. 1987)
Malé jeřabí jezero           KV          Jelení                              Výnos MK ČSR č. 13.368/69 (28. 12. 1969)
Malužín                      BO          Bílovice nad Svitavou               Výnos MK ČSR č. 7.036/76 (1. 6. 1976)
Míchov                       ST          Mladějovice                         Vyhláška ONV Strakonice (14. 11. 1985)
Milá                         MO          Milá                                +Výnos MŠK č. 8.914/58 (25. 2. 1958)
Milčice                      KT          Milčice                             Vyhláška OÚ Klatovy (4. 2. 1992)
Milešický prales             PT          Milešice                            Výnos MK ČSR č. 14.505/89 (21. 12. 1989)
Miletníky                    PT          Křížovice                           Vyhláška ONV Prachatice (24. 5. 1989)
Mokřiny u Vomáčků            CB          Zliv                                Vyhláška OÚ České Budějovice (30. 12. 1991)
Moravské louky               HO          Moravany                            Vyhláška ONV Hodonín (25. 10. 1990)
Mrhatina                     JI          Řásná                               xVýnos MŠK č. 45.159/64 (7. 11. 1964)
Mušenice                     VY          Rašovice                            Vyhláška ONV Vyškov (8. 11. 1990)
Mydlovarský luh              NB          Kostomlaty, Ostrá                   Vyhláška ONV Nymburk (23. 6. 1989)
Myslivna                     LT          Poplze                              Výnos MKI č. 12.607/68 (10. 9. 1968)
Mýto                         Pha 10      Nedvězí                             Vyhláška NVP (4. 7. 1988)
Na Babě                      RA          Křivoklát                           Výnos MK ČSR č. 6.046/84 (28. 3. 1984)
Na Černčí                    LT          Rochov                              Vyhláška ONV Litoměřice (1. 11. 1990)
Na Čihadle                   LB          Hejnice                             xVýnos MŠK č. 41.351/65 (19. 10. 1965)
Na hadci                     SU          Raškov                              Vyhláška ONV Šumperk (8. 11. 1990)
Na hradech                   PU          Žáravice                            +Výnos MK č. 75.102/54 (4. 7. 1956)
Na hranicích                 SM          Bukovina                            +Výnos MK č. 15.472/53 (15. 12. 1953)
Na Kocourách                 ZN          Dobelice, Vémyslice                 +Vyhláška MŠVU č. 170.891/49 (3. 11. 1949)
Na loučkách                  CL          Výsluní                             Výnos MK ČSR č. 6.085/77 (1. 7. 1977)
Na Podlesích                 TR          Hrutov                              Vyhláška ONV Třebíč (28. 10. 1982)
Na skalách                   PB          Věšín                               xVýnos MŠK č. 49.945/65 (13. 1. 1966)
Na Volešku                   KT          Soběšice, Náhořanky                 Vyhláška ONV Klatovy (1. 12. 1988)
Nad řekami                   BO          Hrubšice                            Vyhláška ONV Brno-venkov (27. 12. 1979)
Nad Zavírkou                 PT          Javorník, Úbyslav                   Vyhláška ONV Prachatice (18. 2. 1988)
Netřeb                       DO          Kanice                              +Výnos MK č. 68.734/54 (12. 4. 1955)
Nezabudické skály            RA          Velká Buková                        Vyhláška ONV Rakovník (1. 2. 1989)
Nosperk                      BV          Němčičky                            Vyhláška ONV Břeclav (9. 10. 1986)
Nová louka                   JN          Bedřichov                           xVýnos MŠK č. 41.347/65 (9. 10. 1965)
Nové Těchanovice             OP          Nové Těchanovice                    Výnos MK ČSR č. 9.294/69 (20. 11. 1969)
Obůrky-Třeštěnec             BO          Mor. Knínice                        Vyhláška ONV Brno-venkov (3. 4. 1980)
Oceán                        KV          Oldřichov, Pernink, Pstruží,        Výnos MK ČSR č. 15.141/68 (10. 2. 1969
                                         Vysoká Štola
Olšina u Skleného            ZR          Sklené                              Vyhláška ONV Žďár n.S. (27. 5. 1985)
Opatovské zákopy             TR          Opatov                              Vyhláška ONV Třebíč (29. 9. 1988)
Opolenec                     PT          Bořanovice, Smrčná, Výškovice       Vyhláška ONV Prachatice (20. 9. 1985)
Oskovec                      HO          Strážnice                           +Výnos MK č. 76.486/54 (17. 2. 1956)
Oskovec II                   HO          Petrov                              Vyhláška OÚ Hodonín (1. 12. 1991)
Panské louky                 BR          Detřichov n.B., Mor. Beroun         Výnos MK ČSR č. 3.026/70 (10. 3. 1970)
Pašijová dráha               KL          Libušín                             Vyhláška ONV Kladno (29. 9. 1987)
Peliny                       UO          Choceň                              +Vyhláška MŠO č. 34.007/48 (4. 3. 1948)
Petrovka                     PN, PS      Bolevec, Chotíkov                   Vyhláška Zč KNV (3. 3. 1988)
Písečný přesyp u Vlkova      TA          Vlkov                               +Výnos MK č. 36.314/54 (21. 5. 1954)
Písečný rybník               HO          Milotice                            +Výnos MK č. 18.334/55 (5. 3. 1956)
Plačkův les a říčka Šatava   BV          Iváň                                Vyhláška ONV Břeclav (27. 9. 1990)
Planý vrch                   CH          Mnichov                             xVýnos MŠK č. 19.881/66 (7. 5. 1966)
Ploščiny                     ZL          Poteč                               Vyhláška ONV Gottwaldov (16. 9. 1982)
Pod jelení studánkou         BR          Žďárský potok, Karlov               Vyhláška ONV Bruntál (25. 10. 1989)
Pod Popelní horou            PT          Stachy                              Vyhláška ONV Prachatice (20. 9. 1985)
Pod Slunečnou strání         SU          Nové Losiny                         Vyhláška ONV Šumperk (8. 11. 1990)
Pod Švancarkou               PV          Horní Štěpánov                      Vyhláška ONV Prostějov (27. 9. 1990)
Pod Vrchmezím                RK          Olešnice                            +Výnos MŠK č. 26.707/60 (8. 7. 1960)
Pod Žitkovským vrchem        UH          Žitková                             Vyhláška ONV Uher. Hradiště (22. 7. 1982)
Podhoří                      Pha 7,      Bohnice, Troja                      Vyhláška NVP (27. 5. 1982)
                             Pha 8
Podhrázský rybník            BN          Tomice II                           +Vyhláška MŠVU č. 146.757/50 (16. 3. 1950)
Polanský les                 OV          Poruba - jih                        Výnos MK ČSR č. 3.027/70 (10. 3. 1970)
Podňana                      FM          Bílá                                Výnos MK č. 18.127/55 (bez data)
Postřekovské rybníky         DO          Postřekov, Klenčí pod Čerchovem,    Vyhláška ONV Domažlice (25. 9. 1990)
                                         Ždanov
Prales Jizera                LB          Hejnice                             xVýnos MŠK č. 41.355/65 (19. 10. 1965)
Prokopské údolí              Pha 5       Hlubočepy, Jinonice                 Výnos MK ČSR č. 25.533/78 (28. 12. 1978)
Průchodnice                  PV          Ludmírov                            Vyhláška ONV Prostějov (31. 10. 1985)
Přesypy u Rokytna            PU          Rokytno                             Vyhláška ONV Pardubice (12. 5. 1982)
Pstruží potok                BR          Stará Ves                           Vyhláška ONV Bruntál (25. 10. 1989)
Ptačí kupy                   LB          Hejnice                             xVýnos MŠK č. 41.353/65 (19. 10. 1965)
Pučanka                      KT          Hejná                               +Vyhláška MŠO č. 204.457/48 (23. 10. 1948)
Rabštejn                     SU          Bedřichov                           Vyhláška ONV Šumperk (8. 11. 1990)
Rač                          UL          Lochočice                           + Vyhláška MŠO č. D-II-3-155-1-1/17-53
                                                                             (9. 7. 1953)
Radim                        BR          Krasov                              Výnos MK ČSR č. 10.751/69 (29. 10. 1969)
Radomilická mokřina          CB          Záblatí                             Vyhláška OÚ Čes. Budějovice (30. 12. 1991)
Radotínské údolí             Pha 5, PZ   Zad. Kopanina, Kosoř                Výnos MK ČSR č. 8.200/75 (17. 9. 1975)
Rakovec                      BK          Jedovnice                           Výnos MK ČSR č. 18.463/73 (29. 12. 1973)
Ralsko                       CL          Hvězdov, Noviny pod Ralskem         xVýnos MKI č. 11.033/67 (26. 9. 1967)
Ranská jezírka               HB          Havlíčkova Borová                   Vyhláška ONV Havl. Brod (17. 9. 1990)
Rašeliniště Bažantka         JI          Doupě, Řídelov                      Vyhláška ONV Jihlava (8. 7. 1982)
Rašeliniště Kačerov          RK          Kačerov                             Vyhláška ONV Rychnov nad Kn. (5. 7. 1984)
Rašeliniště Kaliště          JI          Jihlávka                            Vyhláška ONV Jihlava (8. 7. 1982)
Rašeliniště Loučky           JI          Loučky                              Vyhláška ONV Jihlava (8. 7. 1982)
Rašeliniště Vidlák           SM          Hrubá Skála                         Vyhláška ONV Semily (13. 6. 1985)
Rašovický zlom               VY          Rašovice                            Vyhláška ONV Vyškov (28. 6. 1990)
Rod                          TA          Val                                 Vyhláška ONV Tábor (18. 11. 1990)
Roštýnská obora              JI          Doupě                               Výnos MK ČSR č. 6.093/77 (5. 12. 1977)
Roviny                       BV          Diváky                              Vyhláška ONV Břeclav (9. 10. 1986)
Roztocký háj - Tiché údolí   Pha 6, PZ   Roztoky, Sedlec                     Výnos MŠVU č. 100.988/51 (9. 9. 1951)
                                                                             +výnos MŠVU č. IX-357-2-51 (10. 8. 1951)
Ruda u Kojákovic             CB          Kojákovice                          Vyhláška OÚ Čes. Budějovice (30. 12. 1991)
Rudka                        PV          Ponikev, Ludmírov                   Vyhláška ONV Prostějov (27. 9. 1990)
Rybník Březina               JI          Dudín                               Vyhláška ONV Jihlava (15. 10. 1990)
Rybníky                      FM          Kozlovice                           Vyhláška ONV Frýdek-Místek (27. 2. 1990)
Rybí loučky                  JN          Jizerka                             xVyhláška MŠK č. 41.349/65 (19. 10. 1965)
Řeka                         HB          Staré Ransko                        Vyhláška ONV Havlíčkův Brod (17. 9. 1990)
Sedlická obora               ST          Holušice                            Vyhláška ONV Strakonice (14. 11. 1985)
Sedloňovský vrch             RK          Sedloňov v Orlic. horách            +Výnos MK č. 26.375/54 (6. 7. 1954)
Selský les                   UO          Herbortice                          +Výnos MK č. 34.172/54 (8. 5. 1954)
Sidonie                      ZL          Sidonie                             Vyhláška ONV Gottwaldov (12. 7. 1984)
Skalecký háj                 RK          Podbřezí                            Vyhláška ONV Rachnov nad Kn. (5. 7. 1984)
Skalské rašeliniště          BR          Skály                               Výnos MK ČSR č. 11.079/70 (3. 9. 1970)
Skařiny                      HO          Mikulčice                           +Výnos MK č. 18.280/55 (4. 7. 1956)
Skály                        PV          Protivanov                          Vyhláška ONV Prostějov (21. 6. 1990)
Skelná Huť                   PV          Protivanov                          Vyhláška ONV Prostějov (7. 7. 1988)
Skočický hrad                ST          Skočice                             Vyhláška ONV Strakonice (14. 11. 1985)
Skučák                       KI          Rychvald                            Výnos MK ČSR č. 10.752/69 (29. 10. 1969)
Slatinná louka u Liblic      ME          Liblice                             Vyhláška ONV Mělník (19. 12. 1986)
Slavičí údolí                Pha 5       Lochkov, Radotín                    Vyhláška NVP (4. 7. 1988)
Sluneční stráň               UL          Brná                                Výnos MKI č. 12.610/68 (10. 9. 1968)
Slunná                       BO          Lažánky                             Vyhláška ONV Brno-venkov (28. 6. 1985)
Sokolí skála                 ZR          Doubravník, Borač                   +Vyhláška MŠVU č. 251.976/48 (5. 1. 1949)
Staňkovka                    Pha 5       Radotín                             Vyhláška NVP (4. 7. 1988)
Stepní stráň u Komořan       VY          Komořany                            +Vyhláška MŠVU č. 17.595/48 (3. 3. 1948)
Stráň u Chroustova           KO          Radim                               +Výnos MŠVU č. 156.109/51 (1. 2. 1951)
Stráně u splavu              KO          Vrbčany                             +Výnos MŠVU č. 85.704/51 (1. 2. 1951)
Střela                       PS          Hluboká, Kalec, Kotaneč, Černá      Výnos MK ČSR č. 6.710/76 (28. 4. 1976)
                                         Hať, Vysočany, Rabštejn
Stříbrný luh                 RA          Újezd nad Zbečnem                   Výnos MK ČSR č. 6.047/84 (28. 3. 1984)
Suchá Dora                   NJ          Dobešov                             Výnos MK ČSR č. 3.024/69 (10. 2. 1969)
Suchý vrch                   BR          Železná                             Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
Sutice                       UO          Verměřovice                         +Vyhláška MŠVU č. 173.523/49 (24. 2. 1950)
Svatá Alžběta                RA          Městečko                            +Vyhláška MŠVU č. 28. 709/49 (1. 3. 1949)
Šance                        Pha 5       Cholupice, Zbraslav                 Vyhláška NVP (28. 1. 1982)
Šévy                         VY          Mouřínov                            +Vyhláška MŠVU č. 153.516/50 (24. 10. 1950)
                                                                             a vyhláška ONV VYškov (8. 11. 1990)
Šibeničník                   BV          Mikulov                             Vyhláška OSK Mikulov č. 8.963/1 (10. 5. 1946)
Škrabalka                    PR          Lipník n.B.                         +Výnos MK 11.694/55 (4. 7. 1956)
Špice                        BO          Újezd u Brno                        +Výnos MK č. 20.112/55 (17. 2. 1956)
Štamberk a kamenné moře      JI          Lhotka, Řásná                       Vyhláška ONV Jihlava (15. 11. 1990)
Štíří důl                    HB, ZR      Hluboká, Křížová, Vojnův Městec     Vyhláška ONV Havl. Brod (12. 12. 1988) a
                                                                             vyhláška ONV Žďár n.S. (14. 4. 1988)
Tetínské skály               BE          Tetín                               Výnos MK ČSR č. 3.400/74 (22. 2. 1974)
Tonice - Bezedná             KO          Velký Osek                          Vyhláška ONV Kolín (1. 5. 1985)
trotina                      HK          Lochenice                           Vyhláška ONV Hradec Králové (23. 8. 1983)
Třímanské skály              RO          Hřešihlavy, Třímany                 Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
Týnecké Mokřady              KO          Týnec nad Labem                     Vyhláška ONV Kolín (17. 12. 1987)
U Brněnky                    BO          Kanice                              Výnos MK ČSR č. 18.462/73 (29. 12. 1973)
U Eremita                    RA          Branov                              Výnos MK ČSR č. 6.048/84 (28. 3. 1984)
U hájenky                    TR          Čáslavice                           Vyhláška ONV Třebíč (29. 9. 1988)
U Leskoveckého chodníka      OP          Skřípov                             Výnos MK ČSR č. 9.293/69 (20. 11. 1969)
U Nového hradu               BK          Olomučany                           Výnos MK ČSR č. 7.830/75 (29. 4. 1975)
U parku                      PU          Vysoké Chvojno                      +Výnos MK č. 54.132/54 (14. 3. 1955)
U výpustku                   BK          Březina                             Výnos MK ČSR č. 6.084/77 (11. 7. 1977)
Údolí Doubravy               HB          Bílek, Chotěboř, Malochyně,         Vyhláška ONV Havl. Brod (28. 4. 1986)
                                         Horní Sokolovec
Údolí Chlébského potoka      ZR          Chlébské                            +Výnos MK č. 1.314/53 (30. 9. 1953)
Údolí Jizery u Semil a       SM          Bítouchov, Chuchelná                +Výnos MŠVU č. 94.458/51 (2. 6. 1951)
Bítouchova
Údolí Oslavy a Chvojnice     TR, BO      Náměšť n.O., Vícenice, Znátky,      Vyhláška ONV Třebíč (11. 4. 1974) a
                                         Kralice, Březník, Sudice, Kuroslepy,vyhláška ONV Brno-venkov (22. 5. 1975)
                                         Mohelno, Senorady, Sedlec,Kladeruby,
                                         Čučice, Ketkovice
Údolí Teplé                  CH, SO, KV  Mnichov, Louka, Tisová,             Vyhláška OU Cheb (24. 2. 1992), vyhláška
                                         Poutnov, Bohuslav                   OÚ Sokolov (27. 2. 1992, vyhláška
                                                                             OÚ Karlovy Vary (27. 2. 1992)
Údolí Únětického potoka      Pha 6       Suchdol                             Vyhláška NVP (4. 7. 1988)
Uhliska                      PV          Horní Štěpánov                      Vyhláška ONV Prostějov (7. 7. 1988)
Úpor                         ME          Kly, Vrbno                          +Výnos MŠK č. 61.225/57 (14. 8. 1957)
V dole                       UO          Cotkytle, Herbortice                +Výnos MK č. 56.914/54 (14. 3. 1955)
V horách                     RO          Terešov                             xVýnos MŠK č. 33.146/66 (16. 8. 1966)
V Jedlích                    TR          Příštpo                             Vyhláška ONV Třebíč (29. 9. 1988)
V Morávkách                  KT          Loužná                              Vyhláška ONV Klatovy (21. 4. 1988)
V pískovně                   Pha 9       Dolní POčernice, Hostavice          Vyhláška NVP (4. 7. 1988)
V Podolánkách                FM          Čeladná                             Výnos MK č. 18.127/55 (bez data)
V rašelinách                 SO          Studenec                            Vyhláška MŽP ČR č. 6/1991 Sb. (14. 12. 1990)
Valach                       OP          Lesní Albrechtice, Jelenice         Výnos MK ČSR č. 9.292/69 (20. 11. 1969)
Ve slatinské stráni          RK          Slatina n. Zdobnicí                 +Výnos MŠK č. 75.100/54 (4. 7. 1956)
Ve Vlčí                      UH          Vyškovec                            Vyhláška ONV Uher. Hradiště (22. 7. 1982)
Ve Žlebcách                  VY          Pavlovice                           Vyhláška ONV Vyškov (8. 11. 1990)
Velká a Malá Olšina          HB, KH      Dobrnice, Chlum, Tunochody          Vyhláška ONV Hav. Brod (25. 3. 1982) a
                                                                             vyhláška ONV Kutná Hora (10. 10. 1985)
Velká Kobylanka-Malá         PR          Hranice                             Výnos MŠVU č. 42.678/52 a 42.934/52
Kobylanka                                                                    (24. 9. 1952)
Velká Kuš                    ST          Lnářský Málkov                      Vyhláška ONV Strakonice (14. 11. 1985)
Velké doly                   KI, FM      Český Puncov, Konská                Vyhláška ONV Karviná (3. 9. 1990) a
                                                                             vyhláška ONV Fýdek-Místek (27. 2. 1990)
Velký a Malý kamýk           CB          Všeteč                              Vyhláška ONV Čes. Budějovice (24. 9. 1990)
                                                                             a vyhláška OÚ Čes. Budějovice (30. 12. 1991)
Velký Kuntínov               BV          Boleradice                          Vyhláška ONV Břeclav (9. 10. 1986)
Velký Pařezitý rybník        JI          Řásná                               Vyhláška ONV Jihlava (3. 5. 1984)
Veltrubský luh               KO          Veltruby, Nová Ves I                Vyhláška ONV Kolín (1. 5. 1985)
Vinořský park                Pha 9       Vinoř                               Vyhláška NVP (27. 5. 1982)
Visengrunty                  VY          Bošovice                            Vyhláška ONV Vyškov (8. 11. 1990)
Vitčický lis                 PV          Vitčice                             Vyhláška ONV Prostějov (21. 6. 1990)
Vílanecké rašeliniště        JI          Vílanec                             Vyhláška ONV Jihlava (8. 7. 1982)
Vladař                       KV          Záhořice                            Výnos MK ČSR č. 5.376/69 (23. 4. 1969)
Vlček                        CH          Prameny, Sítiny                     xVýnos MŠK č. 19.880/66 (7. 5. 1966)
Vlčí důl                     TP          Hrad Osek                           Vyhláška ONV Teplice (12. 10. 1989)
Voškov                       BE          Běleč, Poučník                      Výnos MK ČSR č. 18.357/72 (29. 12. 1972)
Vrbenské rybníky             CB          České Vrbné, Haklovy Dvory          Vyhláška ONV České Budějovice (15. 3. 1990)
Vrch Baba u Kosmonos         MB          Hor. Stakory, Chudoplesy,           +Vyhláška MŠVU č. 149.728/50 (11. 10. 1950
                                         Kosmonosy
Vrť                          NB          Ostrá, Semice                       Výnos MK ČSR č. 18.716/72 (29. 12. 1972)
Vřesová stráň                FM          Mosty u Jablunkova                  Vyhláška ONV Frýdek-Místek (27. 2. 1990)
Vřešťovská bažantnice        TU          Velký Vřešťov                       +Vyhláška MŠVU č. 111.322/49 (19. 9. 1949)
Všetatská černava            ME          Všetaty, Chrást u Tišic             Vyhláška ONV Mělník (19. 12. 1986)
Vymyšlenská pěšina           PB          Prostředné Lhota                    Výnos MK ČSR č. 3.500/89 (19. 1. 1989)
Výří skály u Oslova          PI          Tuklety                             Vyhláška ONV Písek (4. 12. 1985)
Vysoká Běta                  CB          Lipanovice                          Vyhláška ONV České Budějovice (23. 3. 1989)
Vysoký Tok                   RA          Branov                              Výnos MK ČSR č. 6.050/84 (28. 3. 1984)
Zadní Hády                   BO          Kanice                              Výnos MK ČSR č. 18.922/73 (29. 12. 1973)
Zaječí skok                  JI          Horní Kosov                         Výnos MŠANO č. 143.547/33 (31. 12. 1933)
Zámělský Borek               RK          Záměl                               +Výnos MŠO č. 36.383/46 (28. 6. 1946)
Záplavy                      KL          Kamenné Žehrovice, Srby, Tuchlovice Vyhláška ONV Kladno (15. 1. 1985)
Zátoňská Hora                PT          Lenora                              Výnos MK ČSR č. 14.505/89 (21. 12. 1989)
Zázmoníky                    BV          Bořetice                            Vyhláška ONV Břeclav (9. 10. 1986)
Zemská brána                 UO, RK      Bartošovice, Klášterec n. Orlicí    Vyhláška ONV Ústí n.O. (18. 6. 1987)
Zvolská homole               PZ          Zvole                               Vyhláška ONV Pha-západ (13. 12. 1989)
Zvoníčkovna                  RO          Kornatice                           +Výnos MK č. 17.506/55 (4. 7. 1956)
Zubří                        CR          Trhová Kamenice                     Vyhláška ONV Chrudim (21. 11. 1990)
Žlíbky                       PI          Borečnice                          Výnos MK ČSR č. 15.084/73 (14. 12. 1973)
-------------------------------------
Vysvětlivky: + - přehlášeno výnosem MK ČSR č.j. 14.200/88 z 29. 11. 1988
             x - přehlášeno výnosem MK ČSR č.j. 17.094/87 z 21. 12. 1987
1) Zákon ČNR č. 284/1991 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech.
2) Zákon ČNR č. 96/1977 Sb., o hospodaření v lesích a státní správě lesního hospodářství.
3) Vyhláška Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj č. 186/1990 Sb., o oprávnění k projektové činnosti.
4) § 8 a násl. zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon).
6) Vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí České republiky č. 182/1991 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení a zákon České národní rady o působnosti orgánů České republiky v sociálním zabezpečení.
7) Vyhláška federálního ministerstva vnitra č. 99/1989 Sb., o pravidlech provozu na pozemních komunikacích (pravidla silničního provozu), ve znění vyhlášky federálního ministerstva vnitra č. 24/1990 Sb.
8) § 26 odst. 3 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon).
9) Vyhláška ministerstva zemědělství, lesního a vodního hospodářství a ministerstva spravedlnosti č. 62/1964 Sb., kterou se vydávají prováděcí předpisy k zákonu o rozvoji rostlinné výroby, příloha č. 1 - Seznam škůdců vnitřní karantény a příloha č. 2 - Seznam škůdců nekaranténních.
10)Zákon č. 23/1962 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů.
Vyhláška ministerstva zemědělství a výživy ČSR č. 20/1988 Sb., kterou se provádí zákon o myslivosti.
11) § 1 vyhlášky federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj č. 85/1976 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení a stavebním řádu, ve znění vyhlášky federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj č. 155/1980 Sb.
12) Zákon č. 238/1991 Sb., o odpadech.
14) Zákon č. 119/1992 Sb., o cestovních náhradách.

Vlevo vyberte vztahy, o které máte zájem.